Produktiviteten denna vecka har varit mycket hög. Jag är nöjd, och den är inte ens över än! Detta har hänt:
Trivia börjar nu funka riktigt bra och det känns som att denna sidan kan bli en av mina absolut bästa inom en snar framtid. Rent tekniskt är den det mest avancerade jag gjort, vilket i och för sig inte är någon jättebedrift för alla riktiga programmerare där ute, men för mig är det. Jag hoppas nå 1000 medlemmar inom någon månad och 20-30.000 stadigt unika besökare i månaden inom 3 månader.
Tshirts.se går nu live som butik. Inte världens bästa sortiment nu i början men det kommer. Jag kommer nu att konvertera alla gratisbesökare jag har på sidan till potentiella kunder över en natt. Förhoppningsviss klirrar det till lite i kassan.
Fotoalbumet.se fick sig en kosmetisk remake och har nu en vettig framsida. Dock går det segt att få nya aktiva användare. Några förslag på hur jag ska vända trenden?
Newyork slår alla intäktsrekord både adsense och affiliate-mässigt denna veckan. Jag blir inte rik precis men det är välförtjänta pengar efter allt slit. Lön för mödan så att säga.
Jag lyckades avslöja Blocket och Familys bristande integritetstänk när det gäller deras användare.
Jag har väl lyckats sådär med min PR-kupp för geektown med hjälp av medison. Ingen succé men inget fiasko, lite sådär mittemellan. Geektown känns återupplivat från en lång dvala och det är alltid skönt att se att det blir lite mer action i försäljningen.
Dagens ros går till Björn som tipsade mig om bakgrundsbilder





augusti 10th, 2007 at 3:12 f m
Good work! En hel del gjort alltså. Håller med om att Trivia.se börjar bli bättre och bättre – gillar sajten helt klart, även om den kommer behöva vidareutveckling och framförallt marknadsföring för att nå de volymer som du hoppas på.
Tshirts.se ser bra ut. Snyggt gjort (men framförallt moraliskt snällt) att ändå ha kvar konkurrenternas länkar.
Fotoalbumet.se har jag testat men aldrig förstått varför jag ska använda istället för Flickr… Nog för att tjänsten är bra på alla sätt och vis – men det finns såväl funktionalitet som design jag skulle vilja ändra på. Konkurrent med Flickr tror jag kanske inte du ska känna dig som (bara indirekt), däremot skulle jag om jag var du försöka få yngre som använder bilddagboken.se att börja använda tjänsten. 13-20 åringarna alltså.
Ett sätt, som jag försöker testa nu en del och som är något av det hetaste i USA, är widgets. Få ut bilderna på deras vanliga bloggar och hemsidor med widgets av olika slag! Kanske känns dumt till en början, men får man ut en widget till 10 bloggar så är det sjukt mycket gratisreklam.
… Du kan ju börja med att försöka få in ett par stora modebloggare…
augusti 10th, 2007 at 8:14 f m
Nyfiken som man är, hur har försäljningen av din PDF-guide gått på New York?
augusti 10th, 2007 at 12:13 e m
Vad är poängen med att ha flera t-shirt-butiker? Jag kan inte se att utbudet skiljer sig direkt heller.
augusti 10th, 2007 at 12:17 e m
Det är en segmentering jag valt att göra. De olika butikerna har olika målgrupper. Dock har nakenchock blivit lite redundant nu iom lanseringen av tshirts.se
augusti 10th, 2007 at 12:58 e m
The Long Tail kräver att man nischar sig även inom den givna nischen, helt enkelt
augusti 10th, 2007 at 3:48 e m
Boenah: Försäljningen går sådär. Det är inget man blir rik på precis. Säljer ett par stycken guider om dagen.