dan dan
Detta är en blogg om

E-handel

Dan Nilsson har varit e-handlare sedan 2002 och har parallellt med sin entreprenöriella resa även hunnit skaffa sig en examen i Service Management med inriktning mot detaljhandel. Idag driver han ett ehandels-företag i vilket han säljer presenter, leksaker, hälsokost och heminredning. Han bloggar om affärer på nätet, marknadsföring, entreprenörskap och e-handel. Läs mer om Dan här.

Hem | Allmänt | Affärsidéer | Boktips | E-handel | E-handel Cases | Filmtips | Uppköp | Mina projekt | Maila mig Prenumerera via RSS
<
Dans tankar och äventyr

Sök jobb på Konsum Linda Skugge

lindaskugge.jpg

Linda Skugge skriver en krönika på E24 som handlar om att IT-branschen behöver en Ingvar Kamprad som gör saker billiga och lättillgängliga. Visst, billigt är bra… ibland, men det IT-branschen (egentligen är det e-handelsbranschen hon talar om) behöver är inte bättre aktörer det är beställarkompetens hos de som faktiskt sitter på systemen.

Linda Skugge har tidigare skrivit en blogg om hur det är att vara mamma och är nu VD på on-demand-publishern Vulkan. Vulkan är ett mycket bra exempel på brist av beställarkompetens. Sist jag var inne på sidan och skulle ta reda på vad min New York-bok skulle kosta i självkostnad för mig så gick det inte utan att ladda upp ett manus först. Välkommen till 2008 Linda Skugge.

Nåväl, Linda fortsätter att dra paralleller med utvecklare och hantverkare. ”Det blir klart nästa månad…” känner vi väl alla igen, men liknelsen haltar. Beställarkompetens är återigen problemet. Går du till en hantverkare och säger: ”Hej jag vill ha en stor låda av trä som människor kan bo i”, kommer du antagligen inte bli nöjd men du kommer få en stor låda av trä att bo i.

Linda fortsätter med att kritisera Ulf Ståls (Incordia) debattinlägg i InternetWorld där han i princip anser att många e-handlare gör små missar som är enkla att korrigera bara man är påläst och vet vad man behöver.

”Jag tror inte alls att e-handlare gör missar. Utan att det handlar helt enkelt om pengar. När varenda förändring av sajten kostar 10 000-tals kronor så drar sig de små företagen. ” -Säger Linda och hennes okunskap och min tes är nu klar.

Hon avslutar med att häda genom att påstå att det är enklare att driva fysisk butik än e-handel. Detta gör hon som e-handlare själv.

”Det går inte en dag utan att jag drömmer om en traditionell fysisk butik, där jag omedelbart kan skylta om med händerna och skriva skyltar för hand. Där ingen försöker sälja på mig olika tekniska lösningar som aldrig kostar mindre än 40 000…”

Linda Skugge, sök jobb på Konsum, då kan alla dina drömmar gå i uppfyllelse. Det Sverige behöver är utökad kunskap om e-handel så att beställarkompetens ökar och luckan mellan utvecklare och köpare minskar.

kommentera 15 kommentarer hittills

15 Responses to “Sök jobb på Konsum Linda Skugge”

  1. Anton Says:

    Fast det finns viss sanning i det hon säger, även om hon säger det på ett konstigt sätt.

    Som liten (oteknisk) e-handlare skulle jag också dra mig för att förbättra tekniska saker. Det skulle bli alldeles för dyrt. Då är det lättare att lägga pengar på marknadsföring eftersom det är mycket lättare att se resultatet av det snabbt.

  2. Dan Nilsson Says:

    För små otekniska e-handlare finns det redan IKEA. E-butik.se, Jetshop.se, osv osv.

    Man kan inte få en unik möbel som är skräddarsydd för ens rumpa om man bara vill betala för IKEA-stol.

  3. Peter S Says:

    Hej Dan,

    läser alltid din blogg, första gången jag kommenterar.

    Jag tycker nog problemet ligger mer i vem personen är. Hade jag inte känt att jag hade kunskap nog att driva en butik hade jag inte valt det som yrke heller.

    Hon säger att det är fel på IT-sverige för att hon själv inte har kunskaper att programmera är något jag kan utläsa av Skugges krönika.

    Jag vill förresten ha en rymdfarkost, jag vill inte bygga den själv för det kan jag inte, men det är jävligt dåligt att inte nån har löst den åt mig för en billig kostnad. Det är ganska ofta jag sitter i min bil och känner ”åh gud så enkelt det är att tanka bilen, varför kan ingen bygga en så enkel rymdfarkost som en bil…”

  4. Simon E Says:

    Hej Dan!

    Jag håller helt med dig! (en kort kommentar men ändå ;) )

  5. Oscar Carlsson Says:

    När Kamprad lanserade IKEA var hela Sveriges snickarkår emot företaget. Snickarna ansåg att kvalitén och kundanpassningen blev lidande och svartmålade därför IKEA i olika medier.

    På samma sätt kritiserar nu Dan Lindas skugges dröm om ett IT-IKEA. (- Man kan inte få en unik möbel som är skräddarsydd för ens rumpa om man bara vill betala för IKEA-stol. E-butik.se, Jetshop.se är inte ett IT-IKEA enligt mig. De är mer plaststolar bland trästolar. )

    Jag tror att det Linda vill säga är att de flesta E-handlare inte behöver en ”skräddarsydd möbel för ens rumpa.” Det borde finnas standardmöbler i bra kvalité som passar 99% av alla Sveriges rumpor till ett mycket lågt pris. Idag finns det inte!!!

    Jag tror att det i framtiden kommer finnas ett IT-IKEA där e-handlare endast behöver ”drag and drop” bland många standardvaror till sin e-butik. Och när det lanseras kommer många webbexperter?! agera som snickarna år 1943.

  6. Dan Nilsson Says:

    Oscar: Du kan ha en poäng. Lösningarna kommer bli bättre och det kommer vara trevligt, men det har inget med Linda Skugge att göra.

    Det är inte vad hon pratar om. Inte som jag förstår det dock. Jag har inget vettigt egenintresse i att svartmåla Linda Skugge förutom att jag tycker hon är en pajas. Jag säljer inga e-handelssystem och jag tjänar inga pengar på att folk köper dyra system.

  7. Daniel Says:

    Lösningar som e-butik.se och jetshop.se passar ju iofs närmare 99% av Sveriges e-handlare och detta till kostnader som är noll och ingenting i jämförelse med skräddarsydda lösningar eller fysiska butiker.

  8. Jenny Aspelund Says:

    Hej

    Detta finner jag väldigt intressant. Både Linda Skugges krönika och ditt inlägg Dan. Vi på 49lights jobbar med precis detta. Att tillhandahålla tekniska lösningar som syftar till att öka webbshoppars försäljning. Vår produkt Streamline anpassar webbshoppens visade innehåll efter varje kund som kommer in i butiken. Vår tjänst är inte dyr eftersom vi erbjuder en färdigutvecklad paketlösning. Vi riktar oss framförallt till små och medelstora kläd- och inredningshoppar och de har oftast ingen teknisk kunskap alls. De har köpt en färdig butik på Jetshop och sen lämnas de till sitt öde. De kanske är bra på sälj men liksom låsta av sin tekniska okunskap precis som Linda Skugge beskriver det. Idén med ett IT-IKEA är mycket bra! Vi får bara hoppas att vi slipper svartmålningen :-) .

  9. Tore Says:

    Intressant, det låter som att Linda Skugge efterlyser den dominanta designen. Ekonomisk forskning har visat att alla branscher följer ett speciellt mönster. När branschen är ny och ingen vet hur man ska tjäna pengar i branschen startas det massor av nya företag och det finns många intressanta innovationer och idéer. När en dominant design tagits fram börjar små aktörer på marknaden att slås ut och antalet företag reduceras kraftigt. Innovationen går från produktspecifik till processspecifik. Bilbranschen brukar användas som exempel. I branschens ungdom fanns över 100 olika biltillverkare i USA. Idag finns det 3. Innovationer idag handlar oftare om hur man tillverkar bilarna mer effektivt än hur bilen i sig ska bli bättre.

    Samma sak kommer att hända inom e-handelsmjukvarubranschen. Linda Skugge kommer att få det hon vill ha, en dominant design framträder alltid. Dock kommer hon förmodligen att få vänta några år till.

  10. Dan Nilsson Says:

    Det är jag ganska skeptisk till.

    Ge mig ett e-handelssystem inom 10 år som kan kommunicera med alla affärssystem, använda alla logistikleverantörer sälja alla sorts produkter på alla möjliga sorters sätt med alla betallösningar till ett IKEA-pris.

    Det är kanske vad Linda Skugge vill men det kommer inte hända.

    Däremot kommer grundfunktionaliteten öka och de stora aktörerna (som redan finns idag) ta mer och mer marknadsandelar men samtidigt fortsätta bli utmanade av små uppstickare som producerar bra nischade lösningar istället för att rikta sig mot majoriteten av kunder som jättarna gör.

    Bolagen som omsätter över 100-tals miljoner kommer fortsätta investera i tunga system, för det är värt det och de har råd.

  11. Tore Says:

    Det behöver inte vara ett e-handelssystem som klarar av allt. Dominant designen är inte Den Bästa Designen. Den är bara tillräckligt bra på rätt område. Inom 10 eller 20 år är jag säker på att det kommer att finnas en lösning som 80% av alla e-handlare använder sig av. Den kommer att vara betydligt billigare, mer funktionell och bättre än vad e-handlarna använder sig av idag. Hur den är skapad vet jag inte. Det vet ingen. Att förutsäga dominanta designer är som att förutsäga lottovinster. Omöjligt. :-)

    Det kommer att ske som du beskriver. Stora företag tar större andelar och slår ut små aktörer. Vissa små aktörer överlever genom att nischa sig.

    Jag blev inspirerad av din bloggpost att jag skrev ett inlägg om teorin bakom. Läggs upp om 1 timme.

  12. Ola Vikström Says:

    Jag håller inte med. Det kommer finnas ett system som klarar av allt. Det kommer vara enklast, smartast och helt enkelt bäst. Ingen annan kommer kunna konkurrera med systemet i sig och det kommer endast finnas några specialare kvar. Systemet kommer att lösa kopplingen med andra system via API vilket kommer skapa en marknad för konsulter och liknande att slå ihop systemet med externa ekonomisystem osv.

    Dans slutsats kvarstår dock. Detta ultimata system hade inte kunnat överta marknaden idag, i vimmlet av olika lösningar. Detta då beställarkompetensen är för dålig. Bara ett fåtal skulle kunna se fördelarna och börja använda det och dessa sitter förmodligen redan idag med rätt bra lösningar.

    Öka beställarkompetensen så att det ultimata systemet kan stiga fram ur molnet av e-handelslösningar.

    Jag gissar på 8,5 år.

  13. Oscar Carlsson Says:

    Jag vill göra en liknelse mellan e-handel och ett minfält.

    E-handel = Minfält.

    E-handel är ett fenomen som vi inte vet mycket om och därför går aktörerna omkring och testar sig fram. (Föreställ er bilden; e-handlare petar med en pinne för att hitta den bästa vägen framåt.) Linda skriver i sin krönika att aktörerna inom e-handel inte är slöa utan att det kostar för mycket att gå för snabbt. (Linda skriver inte varför kostnaderna är höga, vilket kan bero på okunskap.)
    Dan skriver att de höga kostnaderna beror på att beställarkompetensen är för låg. Helt enkelt; skaffa er lite kunskap eller en minröjare så kan ni gå snabbare.

    Men problemet är, enligt mig, fortfarande att E-handel befinner sig i ett minfält. Som Tore skrev så kommer någon troligtvis visa alla E-handlare den rätta vägen och skapa en standard.(Ett samarbete mellan Google och WallMart kanske skulle kunna vara början av en sådan utveckling.) Det kommer då bli denna standard som blir billig och dåtidens IT-IKEA.

    Om ni inte förstår liknelsen så läs den igen, för det finns en poäng. :)

  14. Tore Says:

    Oscar, kul liknelse med minfält, jag gillar den.
    Ola, så som du säger kommer det att gå till. En lösning, någon form av standard, kommer att ta över.

    Men ökad beställarkompetens är inte lösningen. När ni (Dan, Ola) säger att allt blir billigare om man skaffar sig beställarkompetens så tar ni ju inte hänsyn till kostnaden för att skaffa sig kompetensen. Att först införskaffa sig kompetensen för att kunna köpa billigare blir betydligt dyrare än att betala halvdyrt från början.
    Exempel: Skugges alternativ är att antingen riva av en 2-årig KY-webbutbildning (några hundratusen) eller anställda en webbansvarig som får sätta sig in i problemet (också det några hundratusen). Inget alternativ är särskilt prisvärt för en e-handlare som måste vända på kronorna för att få det att gå ihop.

  15. Dan Nilsson Says:

    Fast man kan ta in speciella e-handelskonsulter och köpa sig sin beställarkompetens. Det är inga problem, många av de stora aktörerna samarbetar med sådana konsulter för att hjälpa sig själva och sina potentiella kunder.

    Dock blir det ju inte ”billigt”, men ”billigare” :)

Leave a Reply

 

Laddar...

Gästnyheter
 
Jag har stängt av gästnyheter pga. att de buggar för mycket och jag inte har tid att fixa det. De kanske återkommer i framtiden.
Logga in på Dan.se
Namn:  
Lösenord:
Bli medlem | Glömt lösen?

emma: Rösta! www.nightlife.se...
Dan Nilsson: Fraktintäkten fördelas mellan alla e-handlare i en order. Har kunden bara köpt varor av en få...
Jonny Zetterström: @Dan Så leverantörerna får inte betalt för frakten?...
Kalle: Fucking jävla skitloopia! Jag var tvungen att gnälla nånstans och den här sidan var högt upp...
Dan: @Jonny japp....
Information


Dan Nilsson använder WordPress
RSS: Poster & Kommentarer
Atom: Bloggtoppen.se  
MediaCreeper Creeper