Idag inviger Thomas Bodström ECPATs kontor i Second Life. Second Life är ett datorspel som hypeats av media för ett halvår till år sedan och som inte har några aktiva användare i princip. Här kan man i teorin gå omkring och ha jätteroligt, men inget gör det, för det är bara roligt i teorin.

De som verkligen förstått potentialen i Second Life är politiker och anställda på stora företag. För dessa är Second Life ett otroligt bra sätt att slippa göra saker i verkligheten. Tänk om Thomas Bodström t ex. skulle försöka bekämpa barnpornografi i den verkliga världen istället för i Second Life, det hade ju kostat massor av pengar och resurser. Nu gör man det istället i en virtuell värld på ett virtuellt sätt, med virtuellt inget resultat… och det kostar bara några hundratusen.
Trodde du att hypen om Second Life som marknadsföringskanal dött ut, så har du så fel, så fel. Det finns fortfarande dinosaurier som är 2 år efter i utvecklingen jämfört med oss som jobbar på riktigt och inte för staten.




november 26th, 2007 at 4:18 e m
Hehe, har du testat SL Dan? Det suger så mycket mer än du nånsin kan föreställa dig.
november 26th, 2007 at 4:44 e m
Word.
november 26th, 2007 at 5:33 e m
Nej, jag testade det där svenska som var skitdåligt.
november 26th, 2007 at 8:50 e m
[...] Dan.se (en för övrigt bra blogg) attackerar idag den virtuella världen Second Life och menar att det är ett spel där politiker och andra kan gömma sig för att slippa att göra nytta i verkligheten. [...]
november 29th, 2007 at 5:19 e m
Det duger för mig att tjäna in tillräckligt för att jag inte ska behöva ta något studielån…
Att säga att SL suger är att som att säga att internet suger, efter att ha sett en dålig websida. Det finns urkassa delar av SL, liksom det finns helt fascinerande delar.