dan dan
Detta är en blogg om

E-handel

Dan Nilsson har varit e-handlare sedan 2002 och har parallellt med sin entreprenöriella resa även hunnit skaffa sig en examen i Service Management med inriktning mot detaljhandel. Idag driver han ett ehandels-företag i vilket han säljer presenter, leksaker, hälsokost och heminredning. Han bloggar om affärer på nätet, marknadsföring, entreprenörskap och e-handel. Läs mer om Dan här.

Hem | Allmänt | Affärsidéer | Boktips | E-handel | E-handel Cases | Filmtips | Uppköp | Mina projekt | Maila mig Prenumerera via RSS
<
2010-02-12 Min historia om Roliga Prylar med bilder
4 kommentarer
2010-01-27 Min julhandel 2009
19 kommentarer
2009-10-14 Min 11:e butik går live
26 kommentarer
Dans tankar och äventyr

Oliver, Feta Ost, Soltorkade tomater och Ekorrebajs

Vad har rubrikens objekt gemensamt? -Jo de är alla delikatesser!

delikatesser

Jaha… intressant tänker du?… ja kanske lite… jag tänkte nämligen att jag kanske skulle börja sälja delikatesser. Jag har noggrannt analyserat marknaden för delikatesser på nätet genom följande affärsmodellsanalys:

1. Tycker jag om produkten?
Svar ja. Delikatesser är mycket goda oftast.

2. Skulle du köpa produkten själv?
Svar ja. Jag köper ofta delikatesser!

3. Har du en domän för din affärsidé?
Svar ja. Jag har ju delikatesser.nu!!!!!!

Slutsats
Du uppfyller alla krav för att bli mycket framgångsrik genom att sälja delikatesser på nätet. Välkommen åter för en ny analys någon annan gång!

kommentera 14 kommentarer hittills

14 Responses to “Oliver, Feta Ost, Soltorkade tomater och Ekorrebajs”

  1. Julius Says:

    Säker på att tryffeln inte är ekorrbajs?

  2. Dan Nilsson Says:

    Ekorrbajs är tryffel… fan nu blev jag sugen… Ska du med ut i skogen och leta?

  3. Nicklas Says:

    Jag har analyserat detta med, ett stor problem med delikatesser är hållbarheten. Ska bli kul att se din delikatessbutik.

  4. Thomas Says:

    Nu har jag bara läst infon om Absolut Vodka men den är i falla ganska dåligt skriven.
    Sista stycket tex:
    ”Vill man ha något som är ännu mer exklusivt än Absolut Vodka kan man välja Level Vodka, som är en mer exklusive vodka än den vanliga Absolut Vodka och Level Vodka finns att köpa för eget bruk på systembolaget.”
    En väldigt lång mening, upprepning av hur exklusiv vodkan är och liten bokstav på Systembolaget. Den övriga texten innehåller särskrivning och blandar Absolut Vodka med Absolut vodka (vad jag vet så ska det vara stor bokstav på vodka i namnet, men konsekvens är ju i alla fall viktigast).

    Det stora problemet är dock att du antagligen tar innehållet från Contentor och då kan man ju fråga sig om alla texterna därifrån är av samma låga kvalité?

    Nu antar jag att det där inte är det slutgiltiga innehållet, så det spelar kanske inte så jättestor roll, men det ger ett sämre intryck än det kunde ha gjort med en bättre text.

  5. Katirn Lundgren Says:

    Dan, glöm inte choklad. Halva Sverige är kvinnor och vi vill ha CHOKLAD. Det är vår delikatess.

  6. Hjalmar W Says:

    Titta Dan, du har fått språknazister på din blogg. Vad sött! Awww.

  7. Dan Nilsson Says:

    @Katrin Mmm chooooklad.

    @Nicklas: Ja jag vet, har inte kommit längre än att jag gått igenom ovanstående 3 punkter :)

    @Thomas Äsch, det är placeholders endast. Eftersom jag äger contentor har jag tillgång till specialtjänster som kostar mindre än våra publika tjänster.

    Då plockar vi bort korrektur, genomläsningskrav, vissa källkrav och liknande för att producera till absolut lägsta kostnad. Så det är inte så konstigt. Texten är ganska kass men den hade aldrig levererats till extern kund, eftersom den aldrig passerat korrekturläsning, så du behöver inte oroa dig :)

  8. Jonny Says:

    Men det går ju inte att beställa ekorrbajs

  9. Dan Nilsson Says:

    Nej det är slut för det är så populärt

  10. D Says:

    Säg till om du ska börja sälja Champagne :P

  11. Magnus Says:

    Har du något affeprogram då? Jag har ju en mycket bättre domän än din unkna .nu.

  12. Dan Nilsson Says:

    näe jag säljer inget än

  13. mikael jorkvist Says:

    bara jag som tror dan körde samma analys när han startade apotek ? mohaha

  14. Dan Says:

    Busted ;(

Leave a Reply

 

Laddar...

Gästnyheter
Skriv en egen nyhet på Dan.se

Fredrik skrev 2010-03-05
Vinn din chans att svara på en ATF!

Slå ett slag för den lilla människan mot dom stora jättarna. Skriv det bästa svaret på en ATF och vinn ett koolt pris! Läs mer: Vinn din chans att svara på en ATF!

Andreas Svanberg skrev 2010-02-23
Telefonkonferens.nu - Sveriges mest prisvärda telefonkonferenslösning!

Nu lanserar vi Sveriges trevligaste och mest prisvärda telefonkonferenstjänst! Eget välkomstmeddelande, fast lågt pris från 399:-/mån, kräver ingen hårdvara, alltid tillgänglig, ditt eget telefonnummer, sparad ljudlogg. kom igång snabbt!

Besök oss på: www.telefonkonferens.nu eller ring oss: 026 - 457 23 20

Aktiehoran skrev 2010-02-18
Aktiehoran, följ mitt projekt.
2 kommentarer

Aktiehoran är ett projekt som kommer startas den 3:e maj 2010 med ett aktiekapital om 50.000 SEK. Dessa 50.000 kronor ska investeras i bolag, såkallade aktier, optioner och warranter där målet är att omsätta 1.000.000 kronor.Hur orealistiskt det än låter, så har jag mot all förmodan dragit upp ett projekt som jag kommer arbeta vidare med. Det ska gå och mitt mål är att lyckas.Följ mig om du gillar min idé eller peka finger om du hellre föredrar det.Aktiehoran.

Urban Lindstedt skrev 2010-02-13
Lär dig e-handel på danska

Danmark har blivit den mest intressanta utlandsmarknaden för svenska e-handlare. Under det senaste året har flera kända e-handlare framgångsrikt börjat sälja till Danmark.  Därför arrangerar nyhetsbrevet E-handelstrender en halvdag om att sälja till Danmark via nätet den 18 mars i Stockholm.

Danskar handlar betydligt mer från utländska sajter än vad svenskar gör. Det kostar inte heller mycket mer att skicka ett paket till Danmark än att skicka ett inrikes. Men danskar älskar sitt Dancard och är inte världsbäst på att betala fakturor. Går det att förstå vårt grannland egentligen?

För att ni ska slippa att göra onödiga misstag när ni börjar sälja till Danmark har vi samlat föreläsare som kan logistik och betalningar mot Danmark. Lär er av en dansk e-handelsexpert med en bakgrund som vd för olika danska e-handelsföretag. Låt er inspireras av  Grandshoes Fredrik Hammarqvist som på allvar började sälja mot Danmark i juni 2009.

Ni anmäler er hos E-handelstrender.

 

 

Björn skrev 2010-01-26
Domän-välgörenhets-auktion för Haiti

På initiativ av Internetsweden.se arrangeras en välgörenhetsauktion med domännamn på MissDomain. Donerade domäner kommer att auktioneras ut under 7 dagar och alla intäkter kommer oavkortat att gå till de drabbade på Haiti genom organisationen Unicef. Nunames sponsrar med fria ägarbyten och IIS bidrar med 80 SEK för varje donerad .se-domän, med maxtak på 100st. Har du en domän du kan tänka dig att bidra med och som du tror någon annan kan ha intresse av så hör av dig till haiti@missdomain.com. Bidrag tas emot till 4:e februari och auktionen startar 5:e februari kl 12.00. Hjälp gärna genom att sprida det vidare.

Mer info och donerade domäner

Carl-Gustav Öberg skrev 2010-01-22
Prova SEO-verktyg (nästan) gratis

Det kundcenter som kunder till sökmotoroptimeringsföretaget Be Better Online får tillgång till där de kan följa placeringar på sökord, konkurrenters placeringar, besökstatistik från Google Analytics, deras webbplats laddningstid dag för dag, utvecklingen avseende länkkraft (mozRank) och annat kommer att släppas öppet för allmänheten.

Nu kan du få prova verktyget/kundcentret för din egen webbplats i utbyte mot en länk, läs mer i detta blogginlägg.

Julius skrev 2010-01-19
Dags att sluta lata dig Dan

Hela Internet är uttråkat såhär mitt i Januari. Det är dags att börja skriva roliga blogginlägg. Jag mjukstartar med denna lolcat.

Fredrik Näs skrev 2010-01-19
OmDomaner.se - Ett sidoprojekt till Domainz.se

Hejsan, jag har nyligen startat OmDomaner.se som ett sidoprojekt till min sida Domainz.se, OmDomaner.se ska handla om nyheter inom webb, domäner, köp & sälj, marknadsföring och SEO. Vi kommer även med intervjuer och reportage från företag och personligheter inom "Domän Sverige".

Ta en titt!

 

Vänligen,Fredrik Näs

Webby Freebies skrev 2009-12-10
Webby freebies lanserat
3 kommentarer

Jag har nyligen lanserat Webby freebies som är en ständigt uppdaterad blogg med alla resurser för den som sysslar med webbdesign. Varje dag kommer jag att publicera nya artiklar innehållande ikoner, wordpress-teman, typsnitt o.s.v.

Naim skrev 2009-11-27
Ny sida för webbtv

Webbtv.se är ny svensk sida som listar alla tv-program på webben. Varje dag uppdateras den med nya och spännande program. Medlemskap krävs ej, men finns möjligt. Webbtv.se är helt reklamfri.

Logga in på Dan.se
Namn:  
Lösenord:
Bli medlem | Glömt lösen?

Bengt: Säg vad ni vill om Binero eller Loopia.. men mitt Binero-konto tuggar på finemang. Använder hyffs...
Jonas Lejon: Såg just denna sajt: http://parkingjudge.com/ kanske något för den som vill testa lite olika park...
Björn: Thomas gör helt klart stabila sajter, det är kul att se! Och kul att även NN nu utvecklar seriös...
John Pålsson: Har själv bloggat om Göran Glück och hans utveckling av premium domäner för några veckor sedan...
Erik Arnberg/Binero: Hej Någon, Vi lyckas inte alltid, men vi arbetar mycket hårt för att inte bara framstå som - ut...
Information


Dan Nilsson använder WordPress
RSS: Poster & Kommentarer
Atom: Bloggtoppen.se