förutom att skriva skit om politiker jag inte gillar då… är att gå med i PiratPartiet. Vi måste kämpa för vår rätt till integritet och kultur. Piratpartiet är det enda partiet som faktiskt drivs av en ideologi som är värd att stå bakom även för en typisk kapitalist som mig själv. Men fri information, fria åsikter och fritt utbyte av kunskap är grundstenen för allt entreprenörskap. Skatter, stöd och annat är inte viktigt i sammanhanget. Det är slut med stasi-fasonerna och att springa lobbyisternas och storföretagens ärenden. Ska vi ha demokrati ska vi FAN HA DEMOKRATI och alla ni moderater, socialdemokrater, folkpartister, kristdemokrater och centerpartister som bara står tysta i hörnen eller springer iväg med svansen mellan benen när det blir jobbigt, ni förtjänar inte att representera folket längre.
Gå med i piratpartiet nu. Var en förebild.



4 kommentarer

april 17th, 2009 at 10:17 e m
Hjärtligt välkommen!
april 17th, 2009 at 10:22 e m
Tack! Kanske första gången jag blivit förbannas på något och faktiskt gjort något konkret förutom att blogga om det
april 18th, 2009 at 1:24 f m
Grattis Dan! Spännande! Lycka till!
Hur stor surgubbe tänker du bli egentligen?
april 18th, 2009 at 1:52 f m
I takt med att den digitala klyften ökar blir piratpartisterna fler och fler. Jag bestämde mig redan vid årskiftet att rösta piratpartist!
april 18th, 2009 at 3:19 f m
Jag har stöttat dem med pengar sen i höstas. Nu är det verkligen dags att rösta också.
Piratpartisterna är de enda sanna liberalerna som finns kvar. Borgarna lägger ju bara till fler lagar och regler.
april 18th, 2009 at 11:35 f m
Synd att man inte kan rösta på två partier. Då skulle det bli piratpartiet och ett annat ”riktigt” parti
april 18th, 2009 at 11:46 f m
Välkommen med i gänget!
april 18th, 2009 at 2:48 e m
Orkar inte skriva ett särskilt långt svar nu, men jag måste bara säga att jag är chockad över hur en (någorlunda) ”seriös” person kan stötta Piratpartiet…
april 18th, 2009 at 3:02 e m
Asså, DAN, du måste ta en titt på det här, jag önskar du kan skriva om det här i din blogg! det ör viktigt!
Jag tror ingen av oss visste att dom ska rösta om INTERNETS BEGRÄNSNING den 5:e maj tex. http://www.dn.se/kultur-noje/forhandlingar-i-bryssel-om-eus-telekompaket-1.844537
Här har jag gjort en post på dnzup! kan du inte ta en titt på den också, har lite mer länkar där också! Tack!
http://www.dnzup.se/nyheter/1593-visste-ni-att-dom-ska-roesta-om-internets-begraensning-den-5-maj.html
april 18th, 2009 at 3:04 e m
Vet Lukas vad Piratpartiet står för? Eller gör han sin egna tolkning efter namnet?
april 18th, 2009 at 3:08 e m
Jag tror Johnny får läsa på lite…
april 18th, 2009 at 3:09 e m
Förlåt jag menar lukas
april 18th, 2009 at 5:35 e m
Hej jag håller helt med att Piratpartiet ska röstas på! Egentligen borde alla vi som tänker rösta samlas kring en/några kanditater från Piratpartiet och försöka få så många som möjligt rösta på den/de personerna den 7 juni i år! Annars lär det bli att alla röstar på olika personer och då minskar chansen att Piratpartiet får med någon till Europaparlamentet vilket är väldigt viktigt! Det är ju ifrån Europaparlamentet de flesta nya lagarna tar sin grund… Och det är ju 20st olika kandidater från Piratpartiet så om vi ska ha en chans borde vi avgränsa?.. Vet inte vad du/ni tycker om idén?
april 18th, 2009 at 8:13 e m
Så här tänker jag kring Piratpartiet (för er som förundrades över min korta kommentar ovan):
Att de vill förbjuda DRM-skydd och dylikt har jag egentligen inget emot, dock tror jag aldrig att Piratpartiet kommer att bli tillräckligt mäktiga för att kunna driva igenom ett sådant förslag.
Deras huvudsakliga politik bygger dock på fri fildelning, med förbehållet att detta ska ske utan vinstsyfte. Problemet med den här typen av resonemang, är att man utgår ifrån någon slags frihetsidé där man anser att upphovsmännen inte har full rätt till sina verk. ”De tjänar redan så mycket pengar”, ”de får så lite av en CD-skivas pris”, ”alla ska ha rätt till allt”, ”ingen förutom de stora, anonyma skivbolagen förlorar på fildelningen”, och liknande har vi alla hört i debatten. Att fildelningen skulle vara 2000-talets ”Robin Hood”, är nästan skrattretande.
Innan jag fortsätter, vill jag säga att det givetvis ska vara möjligt för de upphovsrättsmän som själva vill det, att göra sina verk fullt tillgängliga via internet. Många mindre artister tjänar på fildelning, och de ska givetvis få använda metoden som de önskar.
Först och främst, anser jag att det ska vara möjligt att bli rik – riktigt, riktigt rik – på sina verk, om man nu lyckas producera något som många gillar. ”Att han eller hon redan har så och så mycket pengar”, är således inget som, enligt min mening, ens är relevant i frågan. Att ni som kapitalister/entreprenörer inte verkar hålla med mig i detta påstående, kan jag faktiskt inte förstå.
Sen finns det faktiskt många som drabbas negativt av fildelningen, förutom skivbolagen och artisterna. Till exempel skivbutikerna, som i mycket snabb takt tvingas stänga och avskeda personal. Drivna företagare som tvingas stänga ner sina lagliga rörelser, för att andra ägnar sig åt illegala aktiviteter.
Andra som förlorar på fildelningen är t.ex. staten. Denna går miste om enorma skatteintäkter genom förlorad mervärdesskatt – skatteintäkter som måste tas in på andra sätt. Sätt som gör att vi som faktiskt vill betala för oss, får betala ännu högre skatt än vad som egentligen är nödvändigt.
Liberalismen som Piratpartiet står för, d.v.s. att alla ska ha rätt till ”kulturlivet”, som hela samhället sedan ska tjäna på, finns det också en hel del motargument mot. Till exempel finns det, såvitt jag lyckats utröna, inga studier som visar att samhällsutvecklingen blir bättre bara för att skyddat material tillgängliggörs för icke-betalanda konsumenter (”tjuvar”). Det finns däremot många teorier och studier som visar på att ekonomisk liberalism bygger på individers möjligheter att tjäna pengar och att den positiva utvecklingen som sker är ett resultat av att alla parter utnyttjar sina komparativa fördelar och konkurrerar med varandra. Om man inte kan tjäna tillräckligt med pengar på sitt arbete, kommer färre aktörer att finnas på marknaden och i slutändan även sämre produkter att produceras.
Jag har inget emot att exempelvis bibliotek finns, tvärt om, men jag anser däremot att någon ska betala. Om detta är företag/kommun/stat eller individ, bryr jag mig inte så mycket om. Det viktiga är att upphovsrättsinnehavarna ska få skörda frukten av sitt arbete.
Som ni säkert inte blir förvånade över, tycker jag att IPRED-lagen var en riktigt bra idé. Likaså att Piratebay-grundarna blev dömda. (Jag vill emellertid låta det vara osagt huruvida fängelsestraff faktiskt är rimligt i just det här fallet.) Filmen som igår visades, där en av de dömda berättade att han aldrig tänker betala några skadestånd, är bara ännu ett tragiskt exempel på hur naiva vissa inom Piratebay/Piratpartiet verkar vara.
I just fildelningsfrågan verkar hård lagstiftning vara rätt väg att gå. Se bara på USA. Där är fildelningen inte alls lika utspridd som i t.ex. Sverige. Detta beror delvis på att snabba internetuppkopplingar inte finns i lika stor utsträckning ”over there”, men till största delen på att deras straffskala är helt annorlunda än vår. Även bevisbördan har varit betydligt mindre i USA; det har alltså varit lättare att få folk fällda för fildelning.
De amerikanska påföljderna är avsevärt hårdare än de svenska. Som exempel har en ensamstående mor i USA blivit dömd till skadestånd på $ 222 000 för att ha spridit 24 upphovsrättsskyddade musikfiler (Wall Street Journal, 2008-08-15). Detta ska jämföras med ett svenskt skadestånd på SEK 10 000 för spridning av över 4000 upphovsrättsskyddade musikfiler (DN, 2008-05-06).
Det största problemet i dagsläget är, enligt mig, att det inte finns tillräckligt välfungerande legala alternativ. Med välfungerande, prisvärda och legala nedladdningsalternativ skulle såväl slutkonsument (som nu inte längre behöver betraktas som en ”tjuv”) som upphovsrättsinnehavare tjäna mer. Företagen och artisterna skulle få in mer pengar, som kan utgöra incitament för att producera fler och bättre produkter, vilket då resulterar i ännu mer vinst för producenten. Samtidigt får konsumenterna fler produkter att välja på till ett bra pris.
Dessa legala alternativ uppkommer enbart om risken med fildelningen för slutkonsumenten är stor. Alla gör vi ju en avvägning mellan risken att bli upptäckt, straffskalan och den ekonomiska kostnaden. Om man kan köpa en låt för, låt säga, 2 kr och få den i ett sådant format att den kan spelas upp i mobilen, MP3-spelaren, på datorn och på CD, är det säkert ytterst få som hellre vill ladda ner låten illegalt och riskera ett stort skadestånd.
Om man istället tillåter fri fildelning, som Piratpartiet vill, kommer behovet för bra, legala alternativ inte uppkomma i lika stor skala. Möjligheten till förtjänst för företagen finns inte, och då lider upphovsrättsinnehavaren mer. Visserligen kan vi som nedladdare få mer mediefiler gratis – men vi skadar samtidigt de som borde gynnas, nämligen upphovsrättsinnehavarna.
P.S. Skrev även denna kommentar rätt snabbt, så ni får ursäkta stavfel/syftningsfel etc.
april 18th, 2009 at 10:17 e m
Hej Lukas!
Ang. det du skrev om att skivbutiker drabbas negativt av illegal fildelning och tvingas stänga, så är det snarare ny teknik som är ”boven”. Precis som kassettbandet dog ut då cd:n kom så konkurrerar det digitala formatet ut cd:n nu.
Senast jag köpte en musik-cd var väl på högstadiet för över 5 år sen, ser ingen mening med att köpa en CD idag då jag inte ens har en cd-spelare och jag tror dom flesta under 30 känner likadant(kan såklart ha fel på den punkten).
Piratpartiets politik bygger på så mycket mer än fri fildelning. Gå gärna in på PP:s hemsida och läs på!
april 18th, 2009 at 10:17 e m
Lukas varför skriver du en novell i ett kommentarfält? Skaffa en egen blogg och länka istället. Ingen orkar läsa det där. Den genomsnittlige surfaren har en koncentrationsförmåga likt en ekorre. Ett annat tips är mellanrum mellan paragraferna, Internet är ingen jävla bok.
april 18th, 2009 at 10:44 e m
Tycker du om USA och deras sätt, flytta till USA.
P.S. Skrev även denna kommentar rätt snabbt, så ni får ursäkta stavfel/syftningsfel etc.
april 18th, 2009 at 10:47 e m
Jag tycker Lukas tar upp många intressanta punkter… Och jag gillar verkligen din blogg Julius, den trasiga länken alltså. Du kanske ska skaffa dig en egen blogg och hålla dig till den istället för att sitta här och skriva skit
Om du nu ber Lukas göra det.
april 18th, 2009 at 11:04 e m
Hehe, jo det blev lite väl långt. Märkte det efter jag postat kommentaren…
Jag vet också att Piratpartiets politik bygger på mer än bara fildelningen. Men det får väl ändå anses vara det centrala i politiken? Precis som att jag inte skulle röstat på NSF, även om allt utöver invandrarpolitiken hade varit perfekt hos dem.
Svante: Nja, gillar inte allt i USA. Men just lagstiftningen om fildelning verkar ge effekt
Philip: tack
april 19th, 2009 at 12:43 f m
Jag orkade läsa Lukas långa inlägg.
Det är en intressant debatt och jag tycker Lukas har många tänkvärda idéer.
Kortfattat kan jag säga att jag tycker att upphovsmännen ska ha betalt för sina verk. Sedan hur man löser detta är en annan femma. Jag tror vi kommer att få se mer av tjänster liknande Spotify som även är mobila och visar film. Alla ni duktiga entreprenörer där ute kan ju börja fila på någon bra idé så tjänar både ni och upphovsmännen pengar på det samtidigt som vi kan njuta av fri musik och film etc.
april 19th, 2009 at 4:13 f m
Kul Dan, jag är också nybliven medlem.
@Lukas: Det finns faktiskt minst en studie som visar på samhällsnyttan av just fildelning, http://www.idg.se/2.1085/1.206761/studie-visar-fildelning-positivt-for-ekonomin
Jag tror många entreprenörer faktiskt är ganska trötta på argumentet ”få betalt”, jag har alltid haft uppfattningen att man ”tar betalt”. Sen är det såklart beklagligt att enskilda näringsidkare fått lida för distributörernas brist på anpassning.
Att olika branscher skulle gå under om privat fildelning ”släpps fritt” tror jag inte heller på, då det i princip varit omöjligt att bli åtalad de senaste 5 åren. Sen är ju fildelning egentligen bara en bieffekt av digital frihet.
En vanlig missuppfattning verkar ju även vara att piratrörelsen skulle vara någon slags homogen grupp där alla tycker likadant och har något slags samröre. Vilket är nästan precis tvärtemot vad jag har upplevt. Alla har sina egna skäl och det är minst lika mycket högerliberaler som vänsterflummare
april 19th, 2009 at 8:43 f m
@Philip: Owned
Vi flyttade ju kontoret igår och någon kabel måste ha ryckts av misstag. Ska in och fixa det nu :/
april 19th, 2009 at 8:51 f m
The Pirate’s Dilemma – mycket intressant film om kopiering, pirater etc.
http://video.google.com/videoplay?docid=-6483543718966313073
april 19th, 2009 at 5:03 e m
Bra video, rekommenderas!
april 20th, 2009 at 2:33 f m
Bra Dan – någon gång ska vara den första. Ett bra val..
april 20th, 2009 at 8:22 f m
Nästa val blir första piratparti-rösten även för mig. Jag tror att många tänkande människor känner sig svikta av den traditionella borgerligheten och deras övergivna principer.
april 20th, 2009 at 8:41 f m
KOLLA HÄR DETTA ÄR BARA BÖRJAN!!!!!!!!!!!
http://blackouteurope.eu/
http://www.telekompaketet.se
VAKNA UPP OCH SE VAD SOM HÄNDER I HELA EUROPA!
april 20th, 2009 at 2:09 e m
Låter kul!
Men om någon norpade din tshirt.se och sålde den hade du blivit arg? Du tycker väl att det är din för att den är ”reggad” (juridisk term) på dig?
BR
april 20th, 2009 at 2:30 e m
Orkar inte läsa Lukas långa inlägg men jag håller med hans första kommentar. Känns lite som att bajsa bort sin röst om man röstar på ett Kalle Anka-parti som (PP). Väck hellre ett engagemang hos det riktiga parti som du i övrigt sympatiserar med. Om det nu är (PP)så kryper jag till korset och låter dig tycka som du vill men jag skulle iaf aldrig själv kasta bort min röst för en trots allt rätt så liten sakfråga. Jag själv fildelar och tycker att det stora problemet är att industrin inte hänger med. Det finns inga vettiga alternativ helt enkelt. IPRED mm är fel väg att gå men att gå så långt så jag skulle rösta på dem känns vansinnigt.
april 20th, 2009 at 2:35 e m
Lars Ras: Du får läsa på både upphovsrätten, ATF-reglerna och Piratpartiets program innan jag svarar på din fråga.
Per: Jag hade inte röstat annars och återigen handlar inte PP om fri fildelning.
Det enda som är värre än 14isar som tycker det suger att man inte får ladda ner filmer fritt är vuxna människor som förkastar saker de inte har läst på om.
Hela vitsen med att rösta på PP är att de ska in och vara en motpol till alla zombifierade politiker som tycker den viskande skivbolagsmannens röst är viktigare än folkets.
Demokratin börjar rämna i Sverige, detta är mitt sätt att bry mig.
april 20th, 2009 at 3:23 e m
I det har du rätt. Det enda jag menar är att det enda vettiga är att vi får de riktiga makthavarna att kamma till sig och förstå problematiken och våga stå upp för väljarna. För all del så kanske du åstakommer detta genom att rösta på (PP). Who knows, alla gör vi våra egna val.
Sen så tycker jag nog att (PP) snarare handlar om fri fildelning än om demokrati. Jag får nog läsa på lite ikväll om det nu visar sig att de faktiskt har en egen politik.
april 20th, 2009 at 3:54 e m
”Om man kan köpa en låt för, låt säga, 2 kr och få den i ett sådant format att den kan spelas upp i mobilen, MP3-spelaren, på datorn och på CD, är det säkert ytterst få som hellre vill ladda ner låten illegalt och riskera ett stort skadestånd.”
De (musik och filmbolagen) har haft alla möjligheter att sänka sina priser och anpassa sina affärsmodeller, men nej då, det är CD skivor som skall gälla.
Nu har vi (kunderna) tröttnat och hittat vår egen väg, då helt plötslig skall det skapas lagar som tvingar oss att köpa deras knasiga produkter till överpriser.
Faktumet att du Lukas verkar tycka att det är rimligt att förstöra en människas liv ($ 222 000 för att ha spridit 24 upphovsrättsskyddade musikfiler) för att denna spridit musikfiler får mig att undra hur du är funtad.
april 20th, 2009 at 3:59 e m
Per: Ja, men titta hur det gick i FRA- och IPRED-frågan, inte fan lyssnade någon på ”folket”. Nu ska man missnöjesrösta och visa i praktiken vad som händer när de som styr slutar lyssna på folket och istället lyssnar på lobbyister och skivbolag.
Det finns inget bättre alternativ för mig.
april 20th, 2009 at 8:37 e m
http://www.piratnyheter.nu/ rekommenderas för de senaste nyheterna/debattartiklarna.
april 20th, 2009 at 10:54 e m
Kollade Simons länk… detta är ett skämt va?
http://www.svd.se/kulturnoje/nyheter/artikel_2765583.svd
april 21st, 2009 at 3:55 f m
Nä nu får det räcka med den sura och tråkiga stämningen här på bloggen, bara massa gnäll och politiktjafs.
Nån som har några tips på nya roliga youtubeklipp?
Kan dela med mig av denna roliga visa
http://www.youtube.com/watch?v=hHLh17ff9iw
Lyssna och njut säger jag bara!
april 21st, 2009 at 6:59 f m
Härligt Dan!
Såg att Nikke också gått med, precis som jag själv. Verkar som att en och annan företagare tröttnat på det här överstatliga upplägget med ”bankkapitalism” och ”upphovsrättskapitalism”, som inte får sakna nån gräns tydligen. En evig utsugning av folket på alla jävla plan är vad det är, som bara fungerar tack vare inlobbad och skräddarsydd lagstiftning. Och försöker någon smita undan sin skyldighet att finansiera bankerna (skatteflykt) eller upphovsrättshavarna (piratkopering) så ska det omöjliggöras genom total och oinskränkt övervakning av ALLT.
Nej, det är fan dags att slå näven i bordet och säga ifrån, ”kapitalist” eller ej. Skönt att man för en gångs skull inte är ensam om att bli förbannad!
april 21st, 2009 at 10:09 f m
Bra film Mr Affilliate
april 21st, 2009 at 11:52 f m
Jag hänger på Mr. Affiliate och postar den här: http://www.youtube.com/watch?v=Plw-6DrXxg8
april 21st, 2009 at 2:59 e m
Det är faktiskt även min första politiska handling, att gå med i Piratpartiet. Internet är min arbetsplats och det verkar som PP är dom enda som förstått det.
Ingenting annat har någonsin skapat så mkt kommentarer i bloggar och nättidningar som när det skrivs om Ipred, internetcensur, Piratebaydomen mm, klart att folk är förbannade
Idag avhandlas Telekompaketet i EU, ACTA er där.
april 21st, 2009 at 3:06 e m
Sorry, glömde ”discomusiken hotar våra jobb” sevärt från 1979
http://www.youtube.com/watch?v=sq0FOataSlU
april 22nd, 2009 at 3:12 f m
Problematiken med dom nya lagarna och regeringen idag är att dom smyger in nya lagar hela tiden. Majoriteten av folket kan inte se längre än vad näsan pekar, dom förstår inte att 1 lag öppnar möjligheter för 40 andra lagar, bara för att dom är så snarlika. Och detta vet dom som förespråkar lagarna om. Jag håller med Dan fullständigt att det är dags att rösta på ett parti som verkligen ställer sig vid ett beslut, än dom övriga partierna som bara vänder kappan efter vinden, och sedan vänder väljarna ryggen till när dom vunnit.
april 22nd, 2009 at 6:34 f m
Att gå med i PiratPartiet är som att skjuta sig själv i foten för många.
Blir partiet registerat och begär statliga parti-bidrag (vilket dom kommer att göra) måste dom redovisa sina medlemmar med namn och address m.m.. (Storleken på bidragen avgörs av medlems antalet, kolla in sossarnas tvångsanslutning av fackmedlemmarna).
Dessa medlems listor blir “offentliga” för polisen, åklagare, säpo, utredare, skattemyndigheten, sociala, m.m. Dom behöver inte leta efter fildelarna längre för 99% av medlemmarna i PiratPartiet är fildelare.
Personligen är jag neutral ang. PiratPartiet, men totalt emot pirate Bay. Dom har genom sitt kriminella agerande gjort fildelning olaglit. Nedan ett inklipp från ett annat forum;
Det pratas nästan bara om själva fildelningen.
Rättegången var mot 4 st individer och inte fildelningen i sig.
Så varför inte ta en närmare titt på vad detta är för personer som just blivit dömda.
I media låter de som oskyldiga individer som bara har detta som en hobby och vill främja yttrandefriheten (vad det nu har med fildelning att göra?) och inte tjänar en krona på att främja den illegala nedladdningen.
Det snackas om att TPB folket bara agerar i gråzonen. Skitsnack.
Man vet mycket väl på TPB att man sysslar med kriminell verksamhet annars hade knappast jargongen gått som den gör i deras emailkonversationer.
Off shore bankkonton, BVI back account (virgin Islands bankkonto), skicka pengar med western unionen så det inte syns på bankkonton, flytta till argentina, bolagsmålvakter o.s.v.
Googla på TPB folket så kommer det upp saker som, skatteskulder, dussintals kronofogeskulder, misstanke om stöld av datorer, misstanke om narkotikabrott, dömd för misshandel av invandrare o.s.v.o.s.v.
Är detta folk som lever i gråzonen? Låter som en skara kriminella för mig.
En fråga till den som vet.
Hur kommer det sig att Peter Sunde får befinna sig i Sverige överhuvudtaget eftersom han tydligen helt saknar svenskt medborgarskap?
april 22nd, 2009 at 5:44 e m
Sundream Estate världens mest sofistikerade spambot?
april 22nd, 2009 at 7:00 e m
- Sade Julius som redan har spammat denna tråd med 4 sk*t inlägg, och som upplever sig själv som en ekorre, eller??
april 22nd, 2009 at 8:01 e m
Julius, mata inte trollen tack. De kommer hit från WN tror jag.
april 22nd, 2009 at 10:34 e m
Sorry Hjalmar. Såg inte att vi hade troll i tråden.
Svårt att inte mata dem när de är så söta:
http://www.dissomatic.com/?img=nettroll.jpg&problem=23-troll
april 23rd, 2009 at 8:34 f m
Sluta nu bråka kids!
april 23rd, 2009 at 11:18 f m
Jag förstår inte att så många webbentreprenörer kan gilla piratpartiet. Vill ni att det ska vara tillåtet att sno era texter, logotyper m.m. efter 5 år?
Detta är ju vad piratpartiet vill:
http://www.piratpartiet.se/politik/5_ars_kommersiell_ensamratt
april 23rd, 2009 at 12:09 e m
Det görs redan i praktiken. Mina bilder finns på 100-tals svenska bloggar. Det är helt okej, det är promotion för min butik och mina tjänster.
De flesta webbentreprenörer lever på att Internet är fritt och oreglerat och används i så stor utsträckning som möjligt utan begränsningar. Dessutom skulle vi inte vara där vi är idag om vi inte haft fritt utbyte av idéer och kunskap.
april 24th, 2009 at 6:29 f m
Piratpartiet är för att varumärken (Logotyper m.m.) ska fortsätta att vara skyddade. Fem år är lång tid på internet, hur många sidor ser ens likadana ut efter fem år? Om man tror att vara webbentreprenör handlar om att distribuera fem år gammalt material istället för att utveckla saker så bör man nog tänka om lite. Att bli kopierad främjar enligt mig utveckling.
Idag finns det svenska stumfilmer (1910-tal) där skyddstiden inte går ut på ytterligare 30 år. Det är i princip omöjligt att få tag på dessa filmer och inte speciellt många personer som tar del av dem varje år.
I vissa fall kanske man inte lyckas att tjäna speciellt mycket pengar de första fem åren, men folk kommer ändå alltid att vilja ha ditt senaste verk.
april 25th, 2009 at 11:17 e m
Kul att du tar ställning Dan, dock tror jag ingen tycker at du bara snackar och inget gör. Du är en av de mest produktiva människor jag känner till!
Dock ska jag bara förtydliga det här med fildelningsfrågan och Piratpartiet. (Själv är jag inte medlen i PP, utan är fortfarande Centerpartist, men jag är Guldpirat.)
Piratpartiets ställningstagande, så vitt jag har fattat det, handlar inte om fri fildelning utan att skydda den personliga integriteten. Och med större USB-minne och snabbare överföringsteknink kommer det inte gå att förhindra fildelning av filer, olagliga eller ej, med mindre än att alla kroppsvisiteras regelbundet och övervakas i alla lägen. Och et sådant samhhälle vill de inte ha.
Ställningstagandet i fildelningsfrågan är alltså egentligen bara en konsekvens av ett annat ställningstagande (rätten till personlig integritet), men det är den fråga som många lyfter fram som huvudfråga. Den är ju konkret och relativt enkel att kritisera…