iPhoneButiken var ett test som föll ut ganska väl. Jag ville testa om jag kunde gå från idé till handling inom e-handel med leverantörer och allting på 2 veckor. Det kunde jag och butiken har gått bättre än jag trodde.
Mitt största problem har varit att få fram leveranser av produkter att sälja. Hade jag haft ett bättre flöde av produkter hade omsättningen kunnat vara minst den tredubbla den första månaden.
Lite siffror
Omsättning: 24.000 ex moms.
Ordrar: 144st
Besök: 13 174
Sidvisningar: 81 159
Marknadsföringskostnad: 0kr.
Framtiden ser ljus ut, det släpps mer iPhone3G-produkter som 90% av kunderna efterfrågar i dagsläget och min lagerstatus börjar komma ifatt efterfrågan. iPhone kommer snart släppas för fler operatörer, det ryktas att det sålts 6000 iPhones av Telia. Marknaden är mycket mycket större och iPhone är ingen fluga. Den har aldrig varit hetare i USA och då har den ändå varit på marknaden i över ett år där.
Så vad är nästa steg? -Nya produkter, stabilare lager och säkra kvaliteten hos produkterna. Jag tittar på att sälja av eller samarbeta med någon inom kort då jag inte riktigt har tid eller lust att sälja iPhoneprodukter när jag borde fokusera mer på att sälja roliga prylar.
Så är du sugen på en vinstdrivande liten trevlig nischbutik så är det bara att maila. Kan även vara intresserad av spännande samarbeten, en motorcykel eller en liten stuga vid en sjö.



4 kommentarer

augusti 12th, 2008 at 12:26 f m
Man måste helt klart älska teknikprylar för att vara i branschen. Samtidigt måste det vara tufft att sälja dessa prylar på nätet med den mördande priskonkurrensen. om de inte redan har det tar det bara veckor innan de stora drakarna har iphone/med tillbehör i sitt sortiment, hur tusan ska man konkurrera med dem?
Kul att testprojektet visade att man på kort tid kan gå från idé till en rullande liten business.
augusti 12th, 2008 at 12:47 f m
Härligt grattis
Hur menar du om vi är sugna på ”en vinstdrivande liten trevlig nischbutik”. Alltså intresserade av att köpa den menar du?
Använder du något speciellt ”program” för att sköta dina e-butiker? T ex varulager/varukorg/köp program eller något program som fixar delar av layouten eller något liknande?
Eller byggs allt från grunden? För det verkar lite svårt på två veckor nämligen.
augusti 12th, 2008 at 1:16 f m
Riktigt snygga stjärnor för betygen måste jag säga =)
augusti 12th, 2008 at 8:42 f m
Jag använder mitt egna e-handelssystem, så där tjänar jag lite tid.
Ja, jag menade om någon är sugen på att köpa/samarbeta osv så lyssnar jag på idéer. Jag är dock inte dum så jag inser ju värdet i att omsätta 250-300.000 om året och göra en vinst på 100-150k. Så de som vill byta mot en blocketkopia behöver inte maila
augusti 12th, 2008 at 2:08 e m
Får andra lov att använda ditt e-handelssystem? Eller det kostar mycket?
Det finns väl vissa andra e-handelssystem man kan använda som underlättar mycket när man ska bygga en webshop?
augusti 12th, 2008 at 2:11 e m
Mitt system är bara för mig just nu. Ska släppas i framtiden för allmänheten men kommer inte vara billigt.
Finns många hyrbutiker och nedladdningsbara open source lösningar att använda dock.