|
<
Dans tankar och äventyr
Skriven
10 augusti, 2008 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Tradedoublers script som letar efter sin egen ”verifikationskod” på webbplatsen som lagt till den är riktigt dåligt kodat. Det klarar nämligen bara sidor som är kodade enligt deras exempelmall. Så hur får man sin webbplats godkänd? Jo man byter ut hela sidan mot följande exempelkod:

Självklart byter du ut verifikationsnumret mot ditt eget. Ladda sedan upp sidan och byt ut hela din webbplats mot denna kod som TDs script kan läsa, klicka på bekräfta och poff du är redo att tjäna stålars.
Leave a Reply
|
Laddar...
Gästnyheter
Skriv en egen nyhet på Dan.se
Aktiehoran skrev
2010-02-18
Aktiehoran, följ mitt projekt.
1 kommentar
Aktiehoran är ett projekt som kommer startas den 3:e maj 2010 med ett aktiekapital om 50.000 SEK. Dessa 50.000 kronor ska investeras i bolag, såkallade aktier, optioner och warranter där målet är att omsätta 1.000.000 kronor.Hur orealistiskt det än låter, så har jag mot all förmodan dragit upp ett projekt som jag kommer arbeta vidare med. Det ska gå och mitt mål är att lyckas.Följ mig om du gillar min idé eller peka finger om du hellre föredrar det.Aktiehoran.
Urban Lindstedt skrev
2010-02-13
Lär dig e-handel på danska
Danmark har blivit den mest intressanta utlandsmarknaden för svenska e-handlare. Under det senaste året har flera kända e-handlare framgångsrikt börjat sälja till Danmark. Därför arrangerar nyhetsbrevet E-handelstrender en halvdag om att sälja till Danmark via nätet den 18 mars i Stockholm.
Danskar handlar betydligt mer från utländska sajter än vad svenskar gör. Det kostar inte heller mycket mer att skicka ett paket till Danmark än att skicka ett inrikes. Men danskar älskar sitt Dancard och är inte världsbäst på att betala fakturor. Går det att förstå vårt grannland egentligen?
För att ni ska slippa att göra onödiga misstag när ni börjar sälja till Danmark har vi samlat föreläsare som kan logistik och betalningar mot Danmark. Lär er av en dansk e-handelsexpert med en bakgrund som vd för olika danska e-handelsföretag. Låt er inspireras av Grandshoes Fredrik Hammarqvist som på allvar började sälja mot Danmark i juni 2009.
Ni anmäler er hos E-handelstrender.
Björn skrev
2010-01-26
Domän-välgörenhets-auktion för Haiti
På initiativ av Internetsweden.se arrangeras en välgörenhetsauktion med domännamn på MissDomain. Donerade domäner kommer att auktioneras ut under 7 dagar och alla intäkter kommer oavkortat att gå till de drabbade på Haiti genom organisationen Unicef. Nunames sponsrar med fria ägarbyten och IIS bidrar med 80 SEK för varje donerad .se-domän, med maxtak på 100st. Har du en domän du kan tänka dig att bidra med och som du tror någon annan kan ha intresse av så hör av dig till haiti@missdomain.com. Bidrag tas emot till 4:e februari och auktionen startar 5:e februari kl 12.00. Hjälp gärna genom att sprida det vidare.
Mer info och donerade domäner
Carl-Gustav Öberg skrev
2010-01-22
Prova SEO-verktyg (nästan) gratis
Det kundcenter som kunder till sökmotoroptimeringsföretaget Be Better Online får tillgång till där de kan följa placeringar på sökord, konkurrenters placeringar, besökstatistik från Google Analytics, deras webbplats laddningstid dag för dag, utvecklingen avseende länkkraft (mozRank) och annat kommer att släppas öppet för allmänheten.
Nu kan du få prova verktyget/kundcentret för din egen webbplats i utbyte mot en länk, läs mer i detta blogginlägg.
Julius skrev
2010-01-19
Dags att sluta lata dig Dan
Hela Internet är uttråkat såhär mitt i Januari. Det är dags att börja skriva roliga blogginlägg. Jag mjukstartar med denna lolcat.
Webby Freebies skrev
2009-12-10
Webby freebies lanserat
3 kommentarer
Jag har nyligen lanserat Webby freebies som är en ständigt uppdaterad blogg med alla resurser för den som sysslar med webbdesign. Varje dag kommer jag att publicera nya artiklar innehållande ikoner, wordpress-teman, typsnitt o.s.v.
Naim skrev
2009-11-27
Ny sida för webbtv
Webbtv.se är ny svensk sida som listar alla tv-program på webben. Varje dag uppdateras den med nya och spännande program. Medlemskap krävs ej, men finns möjligt. Webbtv.se är helt reklamfri.
|
Erika: Jag är också irriterad på Loopia. Jag insåg snabbt att jag inte vågade ha själva hemsidan på ...
Santos: Asbra ju!
Det är sådär reklam ska se ut. :)...
Boman: Grym! Ska nog börja varje dag med att lyssna på den!...
Martin Kiland: Haha! Shit pommesfritte va bra!...
Tony Soukka: Haha.. hur bra som helst :-)...
|
Information
|
augusti 10th, 2008 at 2:20 e m
Suck, Tradedoublers kundtjänst bör alltså just nu bli dränkt av mail från kunder som inte kan verifiera sina webbplatser. Har de inte ens testkört scriptet innan de lade ut det skarpt? Så amatörmässigt. Hur många vill lägga sin webbplats offline genom att ladda upp deras mallsida för att få den verifierad. Dags att leta bättre Affiliate-alternativ som inte har lika dåliga utvecklare…?
augusti 10th, 2008 at 2:50 e m
Hej. Jag vet inte hur det fungerar med Tradedoubler men inte är det väl så att index sidan måste ovan nämnda kod? Räcker det inte med att ladda upp en fil på ftp:n; ”verifikation.html”?
augusti 10th, 2008 at 4:09 e m
Man kan ju undra om koden måsta finnas där hela tiden eller om det räcker att ta bort den så fort sidan är verifierad??
Måste finns andra bättre sätt att verifiera sin webbplats på.
augusti 10th, 2008 at 4:50 e m
Såfort man bekräftat sidan kan man ta bort den och lägga upp sin vanliga mer innehållsrika sida
augusti 10th, 2008 at 5:53 e m
De borde ju köra med Googles modell som de använder för Webmaster Tools, där du ombeds skapa en tom fil med ett autogenererat namn i rotkatalogen på din sajt. Bra mycket enklare för användaren, och bra mycket enklare att koda kontrollskriptet (svarar webbservern status 200?)
augusti 10th, 2008 at 9:51 e m
Framförallt förstår jag inte alls vad tusan de håller på med. Vad är poängen?
Har de problem med att Kalle Kulas annonser ligger på Per Pennas webbplats? Och kan de inte styra sånt redan, varför ska man då mata in sina webbplatser och ha unika koder för varje webbplats?
Jag förstår inte alls syftet med detta.
augusti 10th, 2008 at 9:51 e m
Om det inte är för att sådana som Dan inte ska lägga upp annonser på sina sidor då
augusti 11th, 2008 at 7:24 e m
Nej det har varit dålig information kring detta och td kommer nog tappa en hel del.
augusti 12th, 2008 at 5:54 f m
Kan bara hålla med Jonny när han frågar vad syftet är. Och som tidigare nämnts i kommentarerna kunde ju TD ha testat detta först så man slipper verifieringsproblemen.
Det ”roliga” är att när jag skulle kolla vilka program på TD jag har blivit godkänd av innan verikationensgrejen som är där inte några program kvar längre! Smidigt ifall man vill lägga upp nya annonser….
april 15th, 2009 at 6:49 e m
Jag kan verkligen inte förstå hur det där skulle gå till? Vart fan ska koden in någonstans?