Jag läser gärna inspirerande och motiverande bloggar. Det är kul med driftiga och framgångsrika människor som delar med sig av sina liv och tankar. Om man då tittar på Bloggtoppen i kategorin Ekonomi så borde man väl hitta massa inspirerande bloggar i toppen.
På plats nummer ett hittar vi Hurjagblevrik.se, en intressant idé fast inte alltid så inspirerande blogg. Jag gillar tanken med att dela med sig av sin väg till framgången, det är lite det som jag försöker göra här. Jag är dock inte rik, vet inte om jag kommer bli det, och helt ärligt så skiter jag i vilket. Jag gör det jag tycker är kul och jag slipper svälta eller frysa.
Poängen är dock att jag börjar bli lite småtrött på alla som skriver om passiv inkomst, aktieportföljer och påhittade värderingar av domännamn. Jag har också läst Rich Dad, Poor Dad, men inte tror jag på att man blir rik utan att jobba som ett djur. Det blir man inte.
Hurjagblevrik är läsvärd emellanåt men jag saknar information om vad Jakob gör för att bli rik. Mest handlar det om att han lite då och då presenterar en omvärdering av sin lägenhet, sitt lån och sitt företag (som det inte framgår vad det sysslar med). Jag kanske låter hård i min kritik, men jag är egentligen bara ärlig och uppmuntrande, fast det inte märks.
Jakob, skriv om ditt företag, skriv om dina planer. Berätta dina taktiker, strategier, berätta mer, berätta om dig. Det är det jag och alla andra vill läsa! HurJagBlevRik.se hittar du här.
Hjalmar har också skrivit en recension (hehe, eller något) på Hurjaginteblevrik.se. Väldigt läsvärt.
Ps. Får jag en inlänk nu av dig så jag kan komma #1 på bloggtoppen? ds.




april 5th, 2007 at 3:23 e m
Det kan du! Din blogg är betydligt roligare och läsvärt för alla folk som inte redan har en liten förmogenhet och dessutom inte förstår så mycket i fonder och inte betraktar dessa som någotde själva kommer att investera i. Glad att ha kommit på din blogg!
Ratonvolante
april 14th, 2007 at 11:46 e m
[...] april 14th, 2007
Jakob–>
Ännu en blogg har recenserat min blogg: Dan – en e-h [...]
maj 18th, 2008 at 12:23 e m
Håller med!
Jag har varit och är fortfarande riktigt nyfiken på att höra om hans företag. Det enda man riktigt vet nu är att han värderar företaget till ett par hundra tusen, vi vill veta mer än så! Vad gör du om dagarna? Vad har du för projekt?
Bra blogg i övrigt!