|
<
Dans tankar och äventyr
Skriven
19 december, 2008 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Tydligen har vissa människor med stor brist på källkritisk förmåga inte förstått att detta är ett såkallat IRONISKT inlägg. Jösses. Allt är påhitt bara för att visa att man inte kan förtala ett företag som privatperson enligt svensk lag.
Nu ska de stämma Joacim Stål för hans post om deras kassa företag. De har inte ens förstått att man inte kan förtala juridiska personer enligt svensk lag.
Så det är helt okej för mig att säga följande om Hewal Företagsrådgivarna helt utan möjlighet för reprimand.
- Hewal Företagsrådgivarna stöttar Sverigedemokraterna i deras kamp mot ett diversifierat samhälle.
- Hewal Företagsrådgivarna orsakade finanskrisen 2008.
- Hewal startades precis som UPS av Nazister under 30-talet.
- Hewal Företagsrådgivarna har barnarbetare från Thailand.
- Hewal Företagsrådgivarna utför djurförsök i sina lokaler. Detta utan att ens sälja någon produkt. De bara gillar att plåga djur.
Jag älskar företag som inte fattar att man hjälper sina kunder, inte stämmer dem. Då blir folk sura och slutar anlita en.
Leave a Reply
|
Laddar...
Gästnyheter
Skriv en egen nyhet på Dan.se
Aktiehoran skrev
2010-02-18
Aktiehoran, följ mitt projekt.
2 kommentarer
Aktiehoran är ett projekt som kommer startas den 3:e maj 2010 med ett aktiekapital om 50.000 SEK. Dessa 50.000 kronor ska investeras i bolag, såkallade aktier, optioner och warranter där målet är att omsätta 1.000.000 kronor.Hur orealistiskt det än låter, så har jag mot all förmodan dragit upp ett projekt som jag kommer arbeta vidare med. Det ska gå och mitt mål är att lyckas.Följ mig om du gillar min idé eller peka finger om du hellre föredrar det.Aktiehoran.
Urban Lindstedt skrev
2010-02-13
Lär dig e-handel på danska
Danmark har blivit den mest intressanta utlandsmarknaden för svenska e-handlare. Under det senaste året har flera kända e-handlare framgångsrikt börjat sälja till Danmark. Därför arrangerar nyhetsbrevet E-handelstrender en halvdag om att sälja till Danmark via nätet den 18 mars i Stockholm.
Danskar handlar betydligt mer från utländska sajter än vad svenskar gör. Det kostar inte heller mycket mer att skicka ett paket till Danmark än att skicka ett inrikes. Men danskar älskar sitt Dancard och är inte världsbäst på att betala fakturor. Går det att förstå vårt grannland egentligen?
För att ni ska slippa att göra onödiga misstag när ni börjar sälja till Danmark har vi samlat föreläsare som kan logistik och betalningar mot Danmark. Lär er av en dansk e-handelsexpert med en bakgrund som vd för olika danska e-handelsföretag. Låt er inspireras av Grandshoes Fredrik Hammarqvist som på allvar började sälja mot Danmark i juni 2009.
Ni anmäler er hos E-handelstrender.
Björn skrev
2010-01-26
Domän-välgörenhets-auktion för Haiti
På initiativ av Internetsweden.se arrangeras en välgörenhetsauktion med domännamn på MissDomain. Donerade domäner kommer att auktioneras ut under 7 dagar och alla intäkter kommer oavkortat att gå till de drabbade på Haiti genom organisationen Unicef. Nunames sponsrar med fria ägarbyten och IIS bidrar med 80 SEK för varje donerad .se-domän, med maxtak på 100st. Har du en domän du kan tänka dig att bidra med och som du tror någon annan kan ha intresse av så hör av dig till haiti@missdomain.com. Bidrag tas emot till 4:e februari och auktionen startar 5:e februari kl 12.00. Hjälp gärna genom att sprida det vidare.
Mer info och donerade domäner
Carl-Gustav Öberg skrev
2010-01-22
Prova SEO-verktyg (nästan) gratis
Det kundcenter som kunder till sökmotoroptimeringsföretaget Be Better Online får tillgång till där de kan följa placeringar på sökord, konkurrenters placeringar, besökstatistik från Google Analytics, deras webbplats laddningstid dag för dag, utvecklingen avseende länkkraft (mozRank) och annat kommer att släppas öppet för allmänheten.
Nu kan du få prova verktyget/kundcentret för din egen webbplats i utbyte mot en länk, läs mer i detta blogginlägg.
Julius skrev
2010-01-19
Dags att sluta lata dig Dan
Hela Internet är uttråkat såhär mitt i Januari. Det är dags att börja skriva roliga blogginlägg. Jag mjukstartar med denna lolcat.
Webby Freebies skrev
2009-12-10
Webby freebies lanserat
3 kommentarer
Jag har nyligen lanserat Webby freebies som är en ständigt uppdaterad blogg med alla resurser för den som sysslar med webbdesign. Varje dag kommer jag att publicera nya artiklar innehållande ikoner, wordpress-teman, typsnitt o.s.v.
Naim skrev
2009-11-27
Ny sida för webbtv
Webbtv.se är ny svensk sida som listar alla tv-program på webben. Varje dag uppdateras den med nya och spännande program. Medlemskap krävs ej, men finns möjligt. Webbtv.se är helt reklamfri.
|
Bengt: Säg vad ni vill om Binero eller Loopia.. men mitt Binero-konto tuggar på finemang. Använder hyffs...
Jonas Lejon: Såg just denna sajt: http://parkingjudge.com/ kanske något för den som vill testa lite olika park...
Björn: Thomas gör helt klart stabila sajter, det är kul att se! Och kul att även NN nu utvecklar seriös...
John Pålsson: Har själv bloggat om Göran Glück och hans utveckling av premium domäner för några veckor sedan...
Erik Arnberg/Binero: Hej Någon,
Vi lyckas inte alltid, men vi arbetar mycket hårt för att inte bara framstå som - ut...
|
Information
|
december 19th, 2008 at 2:36 e m
Klockrent Dan!
december 19th, 2008 at 2:39 e m
Tror du kan ta det ganska lugnt. De försöker bara skrämmas lite på ett fånigt sätt
december 19th, 2008 at 3:22 e m
Helt underbart att läsa. Ska bli roligt att se vart denna bloggpost leder till
december 19th, 2008 at 3:40 e m
Haha, underbart!
december 19th, 2008 at 6:00 e m
Ja, Sverigedemokraterna har ju verkligen med detta att göra.
december 19th, 2008 at 6:45 e m
Tobias: Sen när har jag varit saklig och politiskt korrekt?
december 20th, 2008 at 12:22 f m
Jag tror Tobias menar att det är elakt att förknippa Sverigedemokraterna med Hewal.
december 20th, 2008 at 12:00 e m
Du tror inte att Sverigedemokraterna kan komma att ta illa vid sig av att blandas ihop med Hewal??
december 21st, 2008 at 8:11 f m
Dan! Din J*vla, nej jag skoja.
klockren post.
Dan! Anledningen till att jag läser din blogg är för att du har extremt grym humor
januari 3rd, 2009 at 3:49 f m
Haha! Klockrent. De har börjat bråka med fel folk.
mars 23rd, 2009 at 1:34 e m
LOL hahaha gillade ditt inlägg och fick mig ett gott skratt! supersköna påståenden där!
december 12th, 2009 at 11:35 e m
[...] Dan skräder inte orden: Hewal Företagsrådgivarna är ett bluffbolag [...]