Onsdagen var dagen då SEO-träffen skulle utspela sig. Efter att jag och Hjalmar gjort oss hemmastadda i vårt ostädade hotellrum begav vi oss till Sprout Park där Simon hade valt att förlägga träffen. När vi kom dit blev det lite mingel och mycket handskakande. Problemet som uppstår är att man inte hinner fråga alla ”Vad jobbar du med?”, så ibland kan det vara svårt att koppla den fysiska personen till någon som man kanske känner till på Internet. Nästa gång tycker jag alla ska ha coola namnskyltar på sig med en kort resumé om vilka de är.
Det blev nu dags för presentationerna. Sara från SEMPO (De säljer inte blöjor eller välling även om namnet anspelar på det) berättade om förmånerna av att bli medlem i organisationen. Det bästa var att grundmedlemskapet inte gav en länk från deras hemsida, men man kunde betala för det lite dyrare medlemskapet och få en. Köpta länkar? -Lite roligt var det dock, men SEMPO väger inte in etik eller moral i SEO utan är en branschorganisation där syftet, som jag förstått det, är att företagen ska kunna utbyta erfarenheter och få hjälp.
Anton fortsatte med en presentation av Twingly och i viss mån om framtidens sökmotoroptimering. Kontentan var att man ska bygga bra tjänster (så får man mer trafik och länkar naturligt) och att SEO som vi ser den nu, med länkbyggande osv, snarare kommer vara en marknadsförings- och PR-tjänst i framtiden. Jag ville senare på kvällen veta vad det kostade att skaffa Twingly, men det ville inte Anton ge mig siffror på. Han sa dock att det inte var dyrt, men det var kanske i jämförelse med en TS-revidering.
Nästa talare var Jakob från Come & Stay, som säljer annonsering via sms och e-mail, men även på hemsidor. Han blev ganska hårt utsatt gällande en del spamrelaterade frågeställningar. Mikael på Mobilstart ville bland annat veta hur man hanterade att folk faktiskt byter mobilnummer och kan få någon annans, tidigare ”medlem” i Come & Stays (CS) register, som sitt nya nummer. Det fanns dock ingen sådan gallring utan mottagaren fick dock avregistrera sig.
Det diskuterades även om ersättningar per e-post/medlem och vad potentialen i intäkter var. Såklart fanns det inga generella siffror men Jakob nämnde 5 kronor per mottagare och år som någon sorts riktlinje. Sedan ställde även någon frågan om hur mycket andel man fick på intäkterna om man ”lånade ut” sin databas till CS. Inga specifika siffror men Marcus Anzengruber på Constant ansåg att man skulle kunna få 85-90% av intäkterna som databasägare och något säger mig att den mannen vet vad han talar om.

Dags för TS att förklara varför sökmotoroptimerare ska bli TS-reviderade. Detta gick tyvärr inte så bra. Jag förstår tanken bakom revideringen, men den är idag så pass intetsägande att den inte betyder något för potentiella kunder. I princip utgår revisionen ifrån dina egna riktlinjer och kundpolicies, vilket innebär att det är svårt att göra fel. TS tar ingen alls hänsyn till tekniska aspekter, vilket i princip är vad SEO handlar om. Man förstår såklart att det vore svårt att göra tekniska bedömningar och aktivt följa branschen för att upptäcka och motverka teknikbrott, men det är antagligen vad som skulle göra att en TS-revidering har ett värde.
Någon i publiken nämnde att det borde vara site-ägarna som reviderade sina tjänster. Alltså precis som i tidningsbranschen där mediet är det som revideras för att den trafik och räckvidd som uppges faktiskt stämmer.
Att Google i framtiden skulle bli TS-reviderade såg Charlotte Thür, på TS, som drömscenariot. I dagsläget innebär en TS-revidering dock att man betalar 40.000-60.000 kronor om året för tjänsten, plus att man måste lägga ner avsevärd tid på policies, dokumentation och internrevisioner för att faktiskt gå igenom TS revisioner som sker två gånger per år. En total första årskostnad på 100.000-150.000 kronor är alltså inte orimligt. Vad får man då? -Jo, ett av medievärldens starkaste varumärken att sätta på sin hemsida och använda i sina powerpoints man kör ute hos potentiella kunder. Tyvärr, blir det inte mycket mer än så.
Kvällen fortsatte med rundabords-samtal som helt klart var intressanta, sedan övergick dessa i mat- och dryckesförtäring och desto längre in i natten vi kom desto mindre hemliga blev alla. Många siffror cirkulerade i rummet tillsammans med många intressanta metoder.
Såhär i efterhand inser man hur värdefullt arrangemanget faktiskt har varit. Det är en ganska fantastisk känsla att träffa så många och så skickliga affärsmän på en och samma gång. Notera att jag säger affärsmän, de flesta är inte tekniker eller programmerare, även om de har kunskaper inom ämnet. Denna grupp av människor är istället några av de främsta trendspanare, marknadsförare, entreprenörer och företagsledare som Sverige har att erbjuda idag.
Några av de jag träffade var bland annat Björn på Rundkvadrat , Hjalmar såklart, Anton, Mikael Palmstedt på People Path AB (Samt min gamla konkurrent på Spreadshirt.se), David på AgentInteractive, en hel massa sköna killar från GetUpDated, Jim Westergren såklart, Mikael på Mobilstart, Per, Marcus Westberg, Simon som arrangerade hela kalaset och jobbar på Online Services. Jag träffade såklart många fler och jag har inte glömt någon, bara inte nämnt alla.



6 kommentarer

december 7th, 2007 at 5:35 e m
[...] Dan och Hjalmar(linslus) [...]
december 7th, 2007 at 9:52 e m
Verkligen kul att träffas Dan.
Angående TS så vill jag tillägga jag sett i ett flertal exempel redan att TS har ett negativt varumärke i SEO-sammanhang och flera SEO-företag har vägrat en revidering för att inte ha sitt namn och varumärke anknytit till TS och de företag som finns i deras styrelse. En artikel om detta såg jag senast i den senaste Internet World.
december 8th, 2007 at 1:31 f m
Det samma Jim,
Det visste jag inte, får läsa artikeln i senaste numret, men det är ju inget som överraskar en precis. Fast för de ovetande kunderna kan man nog fortfarande använda TS för att lura på dem en oseriös tjänst.
december 8th, 2007 at 12:45 e m
Det var skoj att ses Dan! Nu får vi se till att vi ses snart igen!
december 8th, 2007 at 1:10 e m
Jepp, det samma. Hoppas det blir en ny träff antingen via SEO-forum eller WN snart.
WN har också mycket intressant folk, men det verkar vara svårt att arrangera något där.
december 9th, 2007 at 7:17 e m
Ja jag har märkt det. Har försökt styra upp några Linköpingsträffar men det har inte blivit något.
december 9th, 2007 at 11:32 e m
Dan du skulle väl kunna ordna en WN-träff i Helsingborg?
december 9th, 2007 at 11:39 e m
Ja, det skulle jag, men jag har inte tid eller ork
Jag räknar med att någon annan gör det istället. Dålig stil, jag vet. Kanske skulle kunna samarrangera ett däremot. Finns ju många duktiga HBG:are på WN.
december 10th, 2007 at 11:22 f m
Starta en tråd på wn och kolla intresset, jag är på även om jag har 15 mil ner till HBG.
december 10th, 2007 at 11:43 f m
Yes, jag är också på om ni släpper in 16-åringar, hehe.
Bor nere i Malmö så det är inte så långt.
december 10th, 2007 at 1:43 e m
Hehe, fast jag har ju inte tid nu. Kan inte ni göra det istället?
december 15th, 2007 at 5:05 e m
Bara för att klarificera, 85-90% förutsätter att man har ordentligt med volym. Det hela handlar naturligtvis om vilken förhandlingssituation man befinner sig i, det har hänt att jag fått över 100% i annonssammanhang – för att de skulle få större förhandlingskraft gentemot mediebyråer.
Om man inte alls förhandlar brukar revenue share ligga från 50%-70% i de flesta agentförmedlingar av internetreklam. Sedan var man kan ta det därifrån är indivuduellt.
december 16th, 2007 at 4:49 f m
90% av Come & Stay? Lugn nu
februari 5th, 2008 at 2:08 e m
[...] Som Dan Nilsson summerade träffen på sitt blogginlägg: [...]