
TED-talks är en konferens som hålls ett par gånger om året. Världens stora tänkare och talare träffas här för att hålla framföranden och ofta är de riktigt bra. När TED beslutade sig för att lägga ut en del av framförandena på nätet för gratis nedladdning så resulterade det i att man dels kunde dubbla biljettpriset till konferensen och sålde slut biljetterna på 12 dagar.
Att ge bort något gratis kan alltså löna sig.



6 kommentarer

april 17th, 2007 at 5:26 e m
Jag är den fasta övertygelsen att det alltid är bättre att dela med sig av information än att hålla den till sig själv. Det är en win-win situation. Förutom i krig kanske. Men det har jag ingen erfarenhet av. Än.
april 18th, 2007 at 10:09 f m
TEDTalks är verkligen grymma. Helt underbart att de visar dem helt gratis. Även MIT gör så, visar föreläsningar, jag antar att det också är för att locka besökare/blivande studenter men jag föredrar lätt TED. Deras korta 20 minuters tal som oftast är i riktigt hög klass är verkligen sevärda och jag kan ju säga att om jag skulle få chansen så skulle jag definitivt vilja åka på en av deras konferenser, trots att jag kan se talen hemma från soffan.
april 18th, 2007 at 10:19 f m
Ja, att åka på Ted Talks är en dröm men de är redan utsålda fram till mars 2008 och kostar typ $6000 dollar att komma in på konferensen
mars 13th, 2009 at 12:28 e m
Kolla in TEDs, Sixth Sense grej – http://www.ted.com/talks/pattie_maes_demos_the_sixth_sense.html, jo jagtackar