dan dan
Detta är en blogg om

E-handel

Dan Nilsson har varit e-handlare sedan 2002 och har parallellt med sin entreprenöriella resa även hunnit skaffa sig en examen i Service Management med inriktning mot detaljhandel. Idag driver han ett ehandels-företag i vilket han säljer presenter, leksaker, hälsokost och heminredning. Han bloggar om affärer på nätet, marknadsföring, entreprenörskap och e-handel. Läs mer om Dan här.

Hem | Allmänt | Affärsidéer | Boktips | E-handel | E-handel Cases | Filmtips | Uppköp | Mina projekt | Maila mig Prenumerera via RSS
<
2010-02-12 Min historia om Roliga Prylar med bilder
4 kommentarer
2010-01-27 Min julhandel 2009
19 kommentarer
2009-10-14 Min 11:e butik går live
26 kommentarer
Dans tankar och äventyr

En ny bra sökmotor

google

Jag läste precis följande och tänkte tipsa om en ny bra sökmotor. Den klarar allting och den äger. Det är den bästa sökmotorn i världen och jag hoppas att alla kommer använda den för att söka på Internet både nu och i framtiden då sök blir ännu viktigare när man ska hitta saker på Internet.

Så byt sökmotor idag. Det kostar inget och världen blir en bättre plats.

kommentera 17 kommentarer hittills

17 Responses to “En ny bra sökmotor”

  1. Julius Says:

    Fina bakgrundsbilder äger relevant sökresultat!

    Yeah!

    Fuck Google… in the ASS!

  2. Marcus Westberg Says:

    Du vet att Google och Bing har samma ägare va? :)
    BTW, trevligt att träffa din kollega Karsten på SEO-träffen. Hälsa!

  3. Dan Nilsson Says:

    Ägs båda av Gud? :D

    Jag ska hälsa!

  4. John Pålsson Says:

    Jag tycker faktiskt Bing är bättre på många saker…

  5. Henrik W. Says:

    samme ägare? vilken värld lever du i? Bing är Microsofts senaste smink på gamla Live-search och allt vad det nu har hetat.
    Skarpt skeptisk till deras sökmotor. Den har aldrig varit bra och blir väl inte bättre av att det finns en bakgrundsbild…
    Det finns en anledning att jag använder google för att söka microsoft info på deras egna siter och inte deras inbyggda sitesökmotor.

  6. vincent Says:

    Visst är det viktigt med att balansera google!
    Prova gärna följande sökmotor för alla mobiler och PC/Mac:
    Surfa in på http://www.taganode.com och hitta sakar nära dig!

  7. Daniel Says:

    Jag tycker bing är bra med, där rankar vår sida nr 1 och nr 9 beroende på sökord. Så snälla är inte google mot oss :) ”don’t be evil” google!!

  8. Jon Says:

    Marcus borde inte hålla på med SEO

  9. Karsten Says:

    Tycker fortfarande om google :)

    Trevligt träffa dig med Marcus!

  10. Michael Says:

    Det är en härlig dos dubbelmoral av Erik Schmidt i den IDG-artikeln.

  11. Är du en internetskojare? Says:

    [...] läste ett intressant inlägg på Dan.se om vad Googles vd, Eric Schmidt nyligen sa i en intervju med nyhetskanalen [...]

  12. Oscar Carlsson Says:

    Jag är glad att google har infört dessa ändringar. Driver flera ”community baserade” sajter och tror att sådana sajter blir de som tjänar mest på ändringarna.

    Dock är det lite tråkigt eftersom det kommer bli svårare att slå sig in på nya marknader.

  13. Marcus Westberg Says:

    Jaså ni tror mig inte :) kolla här: http://www.youtube.com/watch?v=tYVCk10AzS0

  14. Magnus Says:

    Jag vet inte om jag är beredd att gå med på att Microsoft är så himla goda i jämförelse med Google, de låter ju inte direkt bli att samla in data.

  15. Redaktör på Digitalgurun.se Says:

    Volfram|Alpha är annars ett suveränt komplement till
    Bing eller Google och med en ny approach som kommer
    att bli en del av vår framtids sökmotorteknik.

    Troligen kommer de gå om Google då de har ett tänk som ligger rätt i tiden.

  16. henrik Says:

    Dan! Inte ett inlägg på 9 dagar nu… Hoppas julhandeln inte tagit kål på dig =)

  17. ricke Says:

    Tyvärr så hämtar bing nästan 90 % av sina sökresultat från google som dom sedan filtrerar.

    Rekrytering
    personalrekrytering
    Söka jobb
    Söka nytt jobb
    Personal
    arbetsförmedlingen
    hitta drömjobbet

Leave a Reply

 

Laddar...

Gästnyheter
Skriv en egen nyhet på Dan.se

Fredrik skrev 2010-03-05
Vinn din chans att svara på en ATF!

Slå ett slag för den lilla människan mot dom stora jättarna. Skriv det bästa svaret på en ATF och vinn ett koolt pris! Läs mer: Vinn din chans att svara på en ATF!

Andreas Svanberg skrev 2010-02-23
Telefonkonferens.nu - Sveriges mest prisvärda telefonkonferenslösning!

Nu lanserar vi Sveriges trevligaste och mest prisvärda telefonkonferenstjänst! Eget välkomstmeddelande, fast lågt pris från 399:-/mån, kräver ingen hårdvara, alltid tillgänglig, ditt eget telefonnummer, sparad ljudlogg. kom igång snabbt!

Besök oss på: www.telefonkonferens.nu eller ring oss: 026 - 457 23 20

Aktiehoran skrev 2010-02-18
Aktiehoran, följ mitt projekt.
2 kommentarer

Aktiehoran är ett projekt som kommer startas den 3:e maj 2010 med ett aktiekapital om 50.000 SEK. Dessa 50.000 kronor ska investeras i bolag, såkallade aktier, optioner och warranter där målet är att omsätta 1.000.000 kronor.Hur orealistiskt det än låter, så har jag mot all förmodan dragit upp ett projekt som jag kommer arbeta vidare med. Det ska gå och mitt mål är att lyckas.Följ mig om du gillar min idé eller peka finger om du hellre föredrar det.Aktiehoran.

Urban Lindstedt skrev 2010-02-13
Lär dig e-handel på danska

Danmark har blivit den mest intressanta utlandsmarknaden för svenska e-handlare. Under det senaste året har flera kända e-handlare framgångsrikt börjat sälja till Danmark.  Därför arrangerar nyhetsbrevet E-handelstrender en halvdag om att sälja till Danmark via nätet den 18 mars i Stockholm.

Danskar handlar betydligt mer från utländska sajter än vad svenskar gör. Det kostar inte heller mycket mer att skicka ett paket till Danmark än att skicka ett inrikes. Men danskar älskar sitt Dancard och är inte världsbäst på att betala fakturor. Går det att förstå vårt grannland egentligen?

För att ni ska slippa att göra onödiga misstag när ni börjar sälja till Danmark har vi samlat föreläsare som kan logistik och betalningar mot Danmark. Lär er av en dansk e-handelsexpert med en bakgrund som vd för olika danska e-handelsföretag. Låt er inspireras av  Grandshoes Fredrik Hammarqvist som på allvar började sälja mot Danmark i juni 2009.

Ni anmäler er hos E-handelstrender.

 

 

Björn skrev 2010-01-26
Domän-välgörenhets-auktion för Haiti

På initiativ av Internetsweden.se arrangeras en välgörenhetsauktion med domännamn på MissDomain. Donerade domäner kommer att auktioneras ut under 7 dagar och alla intäkter kommer oavkortat att gå till de drabbade på Haiti genom organisationen Unicef. Nunames sponsrar med fria ägarbyten och IIS bidrar med 80 SEK för varje donerad .se-domän, med maxtak på 100st. Har du en domän du kan tänka dig att bidra med och som du tror någon annan kan ha intresse av så hör av dig till haiti@missdomain.com. Bidrag tas emot till 4:e februari och auktionen startar 5:e februari kl 12.00. Hjälp gärna genom att sprida det vidare.

Mer info och donerade domäner

Carl-Gustav Öberg skrev 2010-01-22
Prova SEO-verktyg (nästan) gratis

Det kundcenter som kunder till sökmotoroptimeringsföretaget Be Better Online får tillgång till där de kan följa placeringar på sökord, konkurrenters placeringar, besökstatistik från Google Analytics, deras webbplats laddningstid dag för dag, utvecklingen avseende länkkraft (mozRank) och annat kommer att släppas öppet för allmänheten.

Nu kan du få prova verktyget/kundcentret för din egen webbplats i utbyte mot en länk, läs mer i detta blogginlägg.

Julius skrev 2010-01-19
Dags att sluta lata dig Dan

Hela Internet är uttråkat såhär mitt i Januari. Det är dags att börja skriva roliga blogginlägg. Jag mjukstartar med denna lolcat.

Fredrik Näs skrev 2010-01-19
OmDomaner.se - Ett sidoprojekt till Domainz.se

Hejsan, jag har nyligen startat OmDomaner.se som ett sidoprojekt till min sida Domainz.se, OmDomaner.se ska handla om nyheter inom webb, domäner, köp & sälj, marknadsföring och SEO. Vi kommer även med intervjuer och reportage från företag och personligheter inom "Domän Sverige".

Ta en titt!

 

Vänligen,Fredrik Näs

Webby Freebies skrev 2009-12-10
Webby freebies lanserat
3 kommentarer

Jag har nyligen lanserat Webby freebies som är en ständigt uppdaterad blogg med alla resurser för den som sysslar med webbdesign. Varje dag kommer jag att publicera nya artiklar innehållande ikoner, wordpress-teman, typsnitt o.s.v.

Naim skrev 2009-11-27
Ny sida för webbtv

Webbtv.se är ny svensk sida som listar alla tv-program på webben. Varje dag uppdateras den med nya och spännande program. Medlemskap krävs ej, men finns möjligt. Webbtv.se är helt reklamfri.

Logga in på Dan.se
Namn:  
Lösenord:
Bli medlem | Glömt lösen?

Bengt: Säg vad ni vill om Binero eller Loopia.. men mitt Binero-konto tuggar på finemang. Använder hyffs...
Jonas Lejon: Såg just denna sajt: http://parkingjudge.com/ kanske något för den som vill testa lite olika park...
Björn: Thomas gör helt klart stabila sajter, det är kul att se! Och kul att även NN nu utvecklar seriös...
John Pålsson: Har själv bloggat om Göran Glück och hans utveckling av premium domäner för några veckor sedan...
Erik Arnberg/Binero: Hej Någon, Vi lyckas inte alltid, men vi arbetar mycket hårt för att inte bara framstå som - ut...
Information


Dan Nilsson använder WordPress
RSS: Poster & Kommentarer
Atom: Bloggtoppen.se