Jag gillar smarta affärsidéer som går ut på att man säljer ett koncept snarare än en vara. Man skapar alltså värdet på produkten man säljer utifrån sin egen kreativitet och fantasi.
Själv funderar jag ofta i dessa termer när jag försöker komma på nya idéer, för om vi ska vara ärliga är det inte att packa produkter och skicka dem med posten som är det roliga med att driva företag. Det roliga är att komma på idéer, vara kreativ och skapa något utifrån inget.
Två av mina favoriter är Milliondollarhomepage och Globalstarregistry. Alex blev dollarmiljonär på ett halvår med sin pixelsida och Karl Karlsson på Globalstarregistry omsatte senaste räkenskapsåret 4,6 miljoner på att sälja vakuum i rymden.
Båda är unika exempel på hur man med sin kreativitet kan skapa ett värde ur inget. Vilka exempel har du?




april 25th, 2007 at 1:19 e m
Ja, helt klart vill man komma på nåt så smart att man kan sälja själva idéen och sen leva gott. Enklaste sättet just nu verkar vara att starta en interaktiv webbplats av något slag, vanligen nån form av community. Visst måste man jobba lite till en början, men snart blir den i det närmaste självgående och strax efter ger någon dig massa pengar för att äga den!
Ett av dom bästa exemplen på ‘sälja luft’ är väl Second Life?
maj 14th, 2008 at 3:53 e m
En kompis till mig saljer tid pa Internet! Kolla in miomi.com Han pluggade med mig i Oxford och vann en tavling dar han fick en ‘blank cheque’ av en av domarna.
J.
november 18th, 2008 at 1:35 f m
Jag har startat logohomepage, där man får köpa pixlar för att få visa sin logga
http://www.logohomepage.com
januari 19th, 2012 at 3:57 e m
Jag tycker också om konceptet att skapa ett värde av ingenting.
Tyvärr är det väl så att de flesta goda idéer fungerar en gång och sedan är de förbrukade.
…säger jag som försöker dra igång en gratis annonsmarknad.
http://www.shopspot.se – http://www.facebook.se/shopspot.se