Satt på en föreläsning igår och diskuterade med min vän Pontus på Grythyttans Bartenderskola om det faktum att konverteringen från annonsering är sämre på till exempel helger och soliga vårdagar.
Frågan som uppstod var om man helt enkelt skulle välja de dagar man annonserar för att uppnå så hög lönsamhet som möjligt. Pontus lade dock fram poängen att om man på en lördag får en besökare som inte köper något. Det kan dock vara så att man är med i hans urval av butiker när han väl tar beslut om köp någon vecka senare.
Jag föreslog dock att det kan vara så att kunden ifråga kommer göra om sin sökning när han ska ta beslutet och då betalar man helt enkelt dubbelt så mycket för sin konvertering.
Hur gör ni? Annonserar ni bara vissa dagar eller kör ni lika hårt oavsett vilket väder det är eller om det är helg? Personligen har jag slutat med Google Adwords helt tills jag kan komma på en bättre annonseringsstrategi. Det lönar sig helt enkelt inte som det är nu.



4 kommentarer

mars 29th, 2007 at 7:59 e m
Är det branschspecifikt att konverteringen är sämre på lördagar eller är det helt enkelt fler ”fönstershoppare” ute och surfar då? Jag förstår inte riktigt hur konverteringen kan bli sämre en solig dag? Bara nerdar som surfar?
april 1st, 2007 at 8:44 e m
Vet inte så mycket om andra branscher och lördag var mer ett exempel på en dålig dag än fakta.
Konverteringen kan mycket väl bero på att en mindre andel av surfarna faktiskt har köpintresse. Detta är väl inte direkt relaterat till väder endast och jag kan nog hålla med om att det är lite vågat att säga att konverteringen blir sämre på soliga dagar. Så behöver det såklart inte vara.
april 2nd, 2007 at 10:32 f m
Fler sitter vid en dator på vardagar, då mycket stor andel har datorer på jobbet. Väl hemma sitter man inte vid datorn i samma grad som på jobbet – därav mindre besökare.
Fast jag upplever söndagen som en väldigt bra dag oftast. Söndagskvällen brukar alltid ge mig massor utav besökare och klick.