Under natten har rapporterat att när de loggat in på sitt konto hos TD har de kommit in på en annan användares konto och kunnat utföra ändringar där och se all statistik.
Tradedoubler har ej svarat på kritiken ännu men däremot stoppat inloggningsmöjligheterna på siten.
Kommentera om ni vet mer.



4 kommentarer

juli 13th, 2010 at 1:17 e m
Låter oroväckande!
juli 13th, 2010 at 1:30 e m
[...] se när det kommer igång igen och vad de har att säga om problemet. Läs mera på: –> Dan.se –> Wn.se [...]
juli 13th, 2010 at 2:43 e m
Du har lämnat ett meddelande på facebook. (http://www.facebook.com/pages/TradeDoubler-Sverige/123362894373164)
”Vi har för tillfället tekniska problem med vår hemsida och det går därför inte att logga in på sitt affiliatekonto. Detta påverkar dock inte spårningen, ad-servingen eller din intjäning som affiliate.
Vi jobbar på att lösa problemet och återkommer så fort vi kan med mer information.
…
Vi vill be om ursäkt för eventuell problem detta skapar för dig som affiliate.
Vänligen,
TradeDoubler”
juli 13th, 2010 at 4:30 e m
De kommer nog inte bemöta detta mer än det man sagt. Lagom snopen man skulle bli om ens pengar plöstligt betalades ut till något skumt bankkonto i ett land långt, långt borta. Givetvis också jobbigt för tex sökpublishers om andra inom samma nisch kommit åt ens data och ser vad som flyger och inte.
Skönt det är löst men det känns fullkomligt obegripligt att man lyckats blanda ihop inloggningar på olika konton.
Någon stackare har säkerligen svettats ordentligt idag.
juli 13th, 2010 at 11:28 e m
Den så kallade ”blockeringen” av inloggning var ju faktiskt bara att de hade gömt inloggningsrutan med css. Gick perfekt att logga in trots att inloggning var ”avstängd”.