Dan Nilsson har varit e-handlare sedan 2002 och har parallellt med sin entreprenöriella resa även hunnit skaffa sig en examen i Service Management med inriktning mot detaljhandel. Idag driver han ett ehandels-företag i vilket han säljer presenter, leksaker, hälsokost och heminredning. Han bloggar om affärer på nätet, marknadsföring, entreprenörskap och e-handel. Läs mer om Dan här.
Skriven
29 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Denna seriestrippen blir jag alltid lika glad av att läsa… Har man en dålig dag så är det bara att leta upp denna och skratta i några sekunder och sedan starta om. Nu bjuder jag er på den också. Enjoy!
Skriven
26 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Jag gillar inte Nordea… och de gillar verkligen inte mig. Trots att min sida om Nordea och deras metoder inte lanserats publikt än har Nordea hittat till den och under signaturen ”Nöjd kund” skrivit ett eget positivt inlägg som handlar om hur kass jag är och hur bra Nordea är…
Det Nordea inte vet är att alla vettiga webmasters loggar IP-adresser och med IP-adresser kan man ha väldigt roligt. Så gå nu in på Nordeasanningen.se och se detta självmål med egna ögon. It’s really really funny!
Ps. Sprid gärna budskapet om Nordea i din egen blogg eller på Twitter! ds.
Skriven
20 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Efter att IKEA stulit (på felaktiga grunder och inkompetens hos ATF-juristerna) domänen iLoveIkea.se av gänget som nu jobbar under namnet Billy And Friends så har det hänt massor av spännande saker.
Detta är vad som hänt
BillyAndFriends förlorar IloveIKEA-domänerna till IKEA efter att IKEA tagit den via ATF.
De fortsätter att driva sin andrahandssajt, nu under namnet Billyandfriends.se
IKEAs juristombud Jonas Gulliksson hör av sig till dem med förslaget om att Billyandfriends ska få bli licenserade andrahandspartner till IKEA.
Ett licensavtalsförslag skickas över och fast det är ofördelaktigt för BillyAndFriends (se nedan), beslutar de sig att skriva under eftersom det gör Billyand&friends till en trovärdigare second handsajt gentemot sina konkurrenter
Billyandfriends följer avtalets strikta bestämmelser (de får inte berätta hur det kommit till stånd, de får inte berätta vad det innehåller) men berättar samtidigt för IKEA att de tänker kommunicera att det finns ett avtal (skicka ut en pressrelease)
BillyAndFriends börjar att ana ugglor i mossen när IKEAs chefsjurist i Belgien, Martin Broden, förklarar för TT (som ska skriva om avtalet) att det inte finns något avtal och att BillyAndFriends ska sluta kalla det för ett licensavtal. Han säger ”Det har aldrig funnits ett sådant!”.
BillyAndFriends förstår ingenting – det var ju IKEA som ringde dem och kläckte idén om att Billyandfriends skulle bli officiell andrahandspartner, och det är de själva som skickat över ett dokument som det kallar utkastlicensavtal.
IKEAs agerande gör att BillyAndFriends nu börjar ifrågasätta vilken IKEAs intention med avtalet varit från början och de lusläser därför det. Här är några punkter ur avtalet som inte är särskilt smickrande för hur IKEA agerar mot potentiella partners:
-Any use of the Trademark by the Licensee that is not expressly included in this Agreement, is prohibited without the prior written approval of the Licensor.
-Before commencing the design or use of any promotional material,artwork, printed matter or website displays and/or representation where the Trademark is included, the Licensee shall submit for the Licensor’s written approval, copies of the material and/or representation.
Det innebär alltså att IKEA måste på förhand skriftligen måste godkänna allt som BillyAndFriends företar sig i form av marknadsföring, PR och faktiskt systemutveckling. Det hade väl varit OK om inte IKEA varit en trög koloss och inte minst OM IKEA hade velat att Billy&Friends skulle bli framgångsrika. Nu är det tyvärr tvärtom. Det är svårt att tolka Martins kommentar på något annat sätt:
”Med besvikelse noterar jag dina uppgifter om att ni önskar ha rätt att genom PR kommunicera avtalet. Det har aldrig varit tanken från vår sida. Tvärtom”.
IKEA vill med avtalet begränsa deras rätt att kommunicera, vilket Martin också tydligt säger till dem. De hade med andra ord kunnat glömma all annan annonsering framöver. Dessutom hade de med ett påskrivet avtal aldrig kunnat ta sig ur rävsaxen med tanke på att de förbundit oss att inte avslöja avtalets innehåll:
The content of this Agreement or any arbitration award related to this
Agreement shall be confidential. Therefore, the parties shall not without
compelling reason reveal to anyone
a. the contents of this Agreement or any arbitration award related to
this Agreement
b. any information regarding negotiations or arbitration or mediation
proceedings related to this Agreement.
The parties shall have the right to confirm the existence of this Agreement.
Man behöver inte heller vara särskilt konspiratoriskt lagd för att tolka den sista meningens ”shall have the right to confirm” istället för ”Agree to confirm” (som är den vanliga formuleringen i samarbetsavtal) på något annat sätt än att IKEA aldrig tänkt bekräfta avtalet till media. De hade inte heller kunnat visa upp avtalet för att de förbundit sig till att inte avslöja innehållet.
Jag skulle kunna smycka denna bloggpost med en numera klassisk Dan™ Logo-remake men jag tycker inte det behövs för texten säger det redan. IKEA har alltså försökt kontrollera en aktör som gör något bra för deras andrahandsmarknad genom att få dem att skriva på ett avtal som gör att de inte får göra något som har med IKEA att göra, inte prata om avtalet och inte bryta avtalet utan reprimander… sjukt!
Skriven
18 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Aftonbladet har grävt upp männen bakom den berömda Skogsturken-filmen som fått nytt liv i samband med Com Hems reklamfilm. Roligt reportage om ett Internetfenomen, vars succé, är svår att förklara.
Skriven
18 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
För några år sedan gnällde jag över hur mycket Tre sög… vilket de även gjorde då men nu äger de igen och jag tänkte bara berätta det. De har nu även mailsupport för företagare och de är sjukt trevliga och serviceinriktade. Jag tänkte även tipsa om en grym tjänst för alla företagare de erbjuder nu som jag själv tecknade idag.
Affärspaket max ger dig mobilt bredband, fastpristelefoni, fastprissurf i mobilen, fast kontorsnummer till mobilen och ett modem samt en iphone för 599kr ex moms i månaden. Det är en galet bra deal tycker jag själv speciellt med tanke på att fastpris-abb automatiskt gör att du kan använda telefonen hur mycket du vill utan att bli förmånstaxerad (yeah, förmåner!). Nu ser hela detta inlägget ut som att det är sponsrat av Tre, vilket det tyvärr inte är, men om någon på Tre läser detta så får ni gärna ge mig saker gratis.
Jag har ju dissat iPhonen tidigare också men nu har jag ändrat mig när jag testat en som inte är en 2G (den är dock helt f*cking useless). iPhone 3G är ett mästerverk när det gäller mobil kommunikation och spel… Har ni inte spelat Flight Control så gör det.
Så nu ska jag spela spel hela dagarna på toaletten. Detta kommer bli så härligt!
Skriven
17 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Det har väl börjat hyfsat och det verkar öka nästan varje dag. Varje måndag gör vi rekord i antal utlevererade paket nu…
Hittills i november ligger jag på 600 ordrar totalt och en omsättning på 210.000 ex moms. Jag hoppas på 400.000 i november och 700.000 i december vilket skulle motsvara en 100%-ökning mot förra året. Inte riktigt 1 miljon som jag önskat men men… det är inte över än så nu kanske jag ska fokusera på att sälja och inte att ta ut segern i förskott.
Leksak.nu rullar på bra, Inredning.nu går ganska dåligt men RoligaPrylar går såklart bäst. Antagligen då den har mest tydlig inriktning mot presenter. Storsäljaren just nu är faktiskt rubiks kub av någon anledning. Inte precis så att den är en nyhet? Kan bero på all press den fått i år och att Touch Cuben lanserades precis. Jag tackar och tar emot bara.
Skriven
12 november, 2009 av
Dan Nilsson i
Allmänt
Efter att jag kontaktat kundombudsmannen har jag fortfarande inte hört något från dem… förrän idag… Jag har bett Nordea att motivera avslaget på min rörelsekredit, så idag fick jag besked från någon handläggare på Nordea i Helsingborg.
Detta är vad som händer:
Kundombudsmannen går till någon person på Helsingborgskontoret och upplyser honom om allt ”elakt” jag skrivit till dem och klagat på. (hmm… kundombudsmannen har fortfarande inte svarat mig som är kund vilket är lite ironiskt… bra kundombudsman?)
Samtidigt får de in min förfrågan angående min rörelsekredit…
Handläggaren ringer mig idag och säger att de läst min kritik och att de inte har något förtroende för mig eftersom jag är så kritisk mot dem… Fattar ni ironin? Nordea har inget förtroende för mig… när de istället borde göra allt de kan för att återställa mitt saknade förtroende för dem.
Så jag frågar rakt ut ”Så ni hanterar alltså min kritik med att be mig byta bank istället för att bemöta och åtgärda era fel?”
”Ja, i princip.”
Tydligen så lever bankerna fortfarande i tron att vi kunder ska klä upp oss i finkläderna och stå fint med mössan i hand för att få lite service och välvilja. Annars blir det inget. Tro inte att kunden har rätt när du har med Nordea att göra!
Jag har mycket mer godsaker och detaljer att berätta men de kommer bli en del av min upplysningssida om Nordea som kommer drivas på www.nordeasanningen.se. En sida som handlar om hur Sveriges sämsta bank jobbar och misshandlar sina kunder. Jag tänkte låta folk skriva in sina egna skräckhistorier om banken, presentera information om hur man byter bank och lite annat vettigt. Gå in och anmäl er epost så mailar jag när det går live. Har ni stories att dela med er av så maila mig!
Och ja… mitt bankbyte är på gång… Bäst man skyndar sig innan Nordea låser mina företagskonton pga. att jag är kritisk mot dem…
Yeah! Inte för att jag bryr mig om vänsterpartiet egentligen, men jag inser att jag kanske ska börja jobba med sociala medier som konsult. Look at my track record!
På webbplatsen listas alla anslutna bloggar, alltså bloggar som pingat tjänsten. Bloggar på svenska kommer dessutom att listas på den svenska versionen inom kort.
Pingservern Weblog Updates kommer att ligga till grund för en rad spännande tjänster framöver. Anslut din blogg idag!
Slå ett slag för den lilla människan mot dom stora jättarna. Skriv det bästa svaret på en ATF och vinn ett koolt pris! Läs mer: Vinn din chans att svara på en ATF!
Nu lanserar vi Sveriges trevligaste och mest prisvärda telefonkonferenstjänst! Eget välkomstmeddelande, fast lågt pris från 399:-/mån, kräver ingen hårdvara, alltid tillgänglig, ditt eget telefonnummer, sparad ljudlogg. kom igång snabbt!
Aktiehoran är ett projekt som kommer startas den 3:e maj 2010 med ett aktiekapital om 50.000 SEK. Dessa 50.000 kronor ska investeras i bolag, såkallade aktier, optioner och warranter där målet är att omsätta 1.000.000 kronor.Hur orealistiskt det än låter, så har jag mot all förmodan dragit upp ett projekt som jag kommer arbeta vidare med. Det ska gå och mitt mål är att lyckas.Följ mig om du gillar min idé eller peka finger om du hellre föredrar det.Aktiehoran.
Danmark har blivit den mest intressanta utlandsmarknaden för svenska e-handlare. Under det senaste året har flera kända e-handlare framgångsrikt börjat sälja till Danmark. Därför arrangerar nyhetsbrevet E-handelstrender en halvdag om att sälja till Danmark via nätet den 18 mars i Stockholm.
Danskar handlar betydligt mer från utländska sajter än vad svenskar gör. Det kostar inte heller mycket mer att skicka ett paket till Danmark än att skicka ett inrikes. Men danskar älskar sitt Dancard och är inte världsbäst på att betala fakturor. Går det att förstå vårt grannland egentligen?
För att ni ska slippa att göra onödiga misstag när ni börjar sälja till Danmark har vi samlat föreläsare som kan logistik och betalningar mot Danmark. Lär er av en dansk e-handelsexpert med en bakgrund som vd för olika danska e-handelsföretag. Låt er inspireras av Grandshoes Fredrik Hammarqvist som på allvar började sälja mot Danmark i juni 2009.
På initiativ av Internetsweden.se arrangeras en välgörenhetsauktion med domännamn på MissDomain. Donerade domäner kommer att auktioneras ut under 7 dagar och alla intäkter kommer oavkortat att gå till de drabbade på Haiti genom organisationen Unicef. Nunames sponsrar med fria ägarbyten och IIS bidrar med 80 SEK för varje donerad .se-domän, med maxtak på 100st. Har du en domän du kan tänka dig att bidra med och som du tror någon annan kan ha intresse av så hör av dig till haiti@missdomain.com. Bidrag tas emot till 4:e februari och auktionen startar 5:e februari kl 12.00. Hjälp gärna genom att sprida det vidare.
Det kundcenter som kunder till sökmotoroptimeringsföretaget Be Better Online får tillgång till där de kan följa placeringar på sökord, konkurrenters placeringar, besökstatistik från Google Analytics, deras webbplats laddningstid dag för dag, utvecklingen avseende länkkraft (mozRank) och annat kommer att släppas öppet för allmänheten.
Nu kan du få prova verktyget/kundcentret för din egen webbplats i utbyte mot en länk, läs mer i detta blogginlägg.
Hejsan, jag har nyligen startat OmDomaner.se som ett sidoprojekt till min sida Domainz.se, OmDomaner.se ska handla om nyheter inom webb, domäner, köp & sälj, marknadsföring och SEO. Vi kommer även med intervjuer och reportage från företag och personligheter inom "Domän Sverige".
Jag har nyligen lanserat Webby freebies som är en ständigt uppdaterad blogg med alla resurser för den som sysslar med webbdesign. Varje dag kommer jag att publicera nya artiklar innehållande ikoner, wordpress-teman, typsnitt o.s.v.
Hjalmar W: Att som tysk ha en webbsida/ehandel som kan ses på svenska är nog en rätt stor fördel. Jag kan l... Tavlor: Grymt snygga! Sådan "The Million Dollar tavla" skulle jag vilja ha som oljemålning :)... Kristoffer: Klockrent!... Dan Nilsson: Vi erbjuder tyska sedan länge för den svenska marknaden.
Nu ska vi sälja till tyskar, inte sve... FredrikMH: Finns nog många tyska företag som vill etablera sig i norden och att då ta hjälp av Contentor ä...