dan dan
Detta är en blogg om

E-handel

Dan Nilsson har varit e-handlare sedan 2002 och har parallellt med sin entreprenöriella resa även hunnit skaffa sig en examen i Service Management med inriktning mot detaljhandel. Idag driver han ett ehandels-företag i vilket han säljer presenter, leksaker, hälsokost och heminredning. Han bloggar om affärer på nätet, marknadsföring, entreprenörskap och e-handel. Läs mer om Dan här.

Hem | Allmänt | Affärsidéer | Boktips | E-handel | E-handel Cases | Filmtips | Uppköp | Mina projekt | Maila mig Prenumerera via RSS
<
2010-02-12 Min historia om Roliga Prylar med bilder
4 kommentarer
2010-01-27 Min julhandel 2009
19 kommentarer
2009-10-14 Min 11:e butik går live
26 kommentarer
Dans tankar och äventyr

Kundtjänst – Lektion 2

dominos

Amy beställer en pizza av Dominos, det tar lång tid för leverans, hon twittrar om hur de är kassa. En timme senare så ser en av föreståndarna för restaurangen tweeten och postar sedan följande video.

http://www.viddler.com/explore/dpzramon/videos/19/

Awesome!

kommentera 20 kommentarer hittills

Min första politiska handling

förutom att skriva skit om politiker jag inte gillar då… är att gå med i PiratPartiet. Vi måste kämpa för vår rätt till integritet och kultur. Piratpartiet är det enda partiet som faktiskt drivs av en ideologi som är värd att stå bakom även för en typisk kapitalist som mig själv. Men fri information, fria åsikter och fritt utbyte av kunskap är grundstenen för allt entreprenörskap. Skatter, stöd och annat är inte viktigt i sammanhanget. Det är slut med stasi-fasonerna och att springa lobbyisternas och storföretagens ärenden. Ska vi ha demokrati ska vi FAN HA DEMOKRATI och alla ni moderater, socialdemokrater, folkpartister, kristdemokrater och centerpartister som bara står tysta i hörnen eller springer iväg med svansen mellan benen när det blir jobbigt, ni förtjänar inte att representera folket längre.

Gå med i piratpartiet nu. Var en förebild.

kommentera 52 kommentarer hittills

Tshirts.se Till salu

2009-xvs950a-action-01_prv_tcm36-273092

Jag kan tänka mig att sälja Tshirts.se för att få den. Egentligen behöver jag inte göra det men jag har vissa planer på att renodla min verksamhet så det känns inte helt fel i dagsläget.

Sidan rankar bra på allt vettigt, det är en bra domän med massor av intäkter. Rättare sagt 120-130.000 exkl moms i vinst per år. Detta fördelas på 50-60.000 från Tradedoubler, 25-30.000 från Adsense och resten från köpt premiumexponering. Det finns visst utrymme för förbättring här och att jobba med att fånga in fler besökare från Google samt sälja in mer annonsering, men det är ett bra grundjobb gjort.

Besökarantalet ligger på 300-500 ub/dag och trenden är uppåtgående. Trafiken är stabil sedan ganska länge och därav relativt låg riskprofil i investering. Antingen kör en köpare vidare i samma stuk eller så startar man t-shirtbutik eller skickar trafiken till sin befintliga rörelse. Vad vet jag.

Jag behöver inte pengar desperat (det säger väl alla?), jag får en ny MC ändå (dock nog inte lika ny eller ball), men jag lättar mitt samvete (och min redovisningskonsults) om jag drar in lite nytt kapital (och tar ut det direkt för att köpa ny mc) i bolaget. Jag är alltid öppen för roliga byten eller förslag som är rimliga (maila nu inte och föreslå att du får Tshirts.se och jag får 10% av vinsten i 12 veckor samt rätten att döpa din förstfödde son.)

Alla bud över 250.000 beaktas. Kronor då, inte pesetas eller baht.

kommentera 17 kommentarer hittills

Tuttuki Bako

Japanska leksaker kan vara helt fantastiska. Just nu sitter jag och leker förundrat med en Tuttuki Bako. Det är så roligt och det är så genialiskt. Jag vill flytta till Japan och kränga prylar. Tyvärr säljer jag inte denna produkt än men jag jobbar på det.

kommentera 4 kommentarer hittills

Tre säkra tecken på att du blivit lurad av din IT-leverantör

whereinternet

-Din site kraschar 2007
-Din site kraschar 2008
-Din site kraschar 2009

Grattis VHS som uppenbarligen har apor som jobbar med serverparken eller så har de blivit rejält tagna i baken av en mustig sjöman från Polen (Också känd som EDB).

kommentera 6 kommentarer hittills

Flamewar

Påminner mig om när jag sitter och modererar kommentarer på mina siter… Users sucks ass…

kommentera 6 kommentarer hittills

Lösningen stavas ost

maudolofsson

Nu har Maud Olofsson kommit på hur Sverige ska klara sig ur finanskrisen. Vi ska satsa på småföretagen och entreprenörerna. Exakt vad regeringen ska göra, eller om de ska göra något alls, alternativt bara rulla tummarna framgår inte riktigt.

”Näringsminister Maud Olofsson förlitar sig helt på småföretagen när det gäller skapandet av nya jobb i Sverige. Men några klara besked om hur det ska gå till har hon inte. ”

Dock har Maud hälsat på ett företag som tillverkar ost och det tyckte hon var jättegott.

Läs mer om Mauds ”vision” på E24

kommentera 6 kommentarer hittills

3D Secure-dagen firas idag

mastercard

Ja, för idag har jag haft problem att genomföra kortbetalningar med mitt Mastercard i exakt en vecka. 3D-secure servern hos Arcot timear out hela tiden och jag klarar genomföra köp via sidor, vars betalväxel är ansluten till 3D-secure max 50% av gångerna. Det är vad jag kallar säkert! Ingen kan sno pengar av mig, jag skulle kunna posta mitt kortnummer och CVC-kod på min blogg och ingen skulle kunna handla ”olagligt” på mitt kort eftersom det inte går att HANDLA NÅGOT LÄNGRE PÅ INTERNET. TACK SÅ MYCKET NORDEA OCH MASTERCARD FÖR ERT FINA SÄKERHETSTÄNK. Nu övergår jag till att betala alla mina räkningar på Svensk Kassaservice med inbetalningskort och kontanter. Det går snabbare.

Nu firar vi lite med 3D-secure screenshots:

bajws

3d_snap6

secure_connection_failed_inline

kommentera 11 kommentarer hittills

Vad var det jag sa

told20you20so

Getupdated är nu i ekobrottsmyndighetens händer efter att Mattias Kaneteg systematiskt fejkfakturerat för 8 miljoner. De har även använt sig av målvakter och bluffbolag för att undvika skatt och flytta pengar för att kunna anlita svart arbetskraft. Allt enligt Skatteverkets utredning.

Mattias Kaneteg är såklart inte i Sverige nu utan han är på semester tillsammans med Joachim Posen… jag menar med familjen i Florida. Vi ses om 10 år?

Läs mer på E24:

Getupdated Grundare granskas av EBM
Så undgick Getupdated skattesmällen

Disclaimer: Jag har inget emot Getupdated egentligen eller personalen där. Jag gillar bara inte folk som ljuger, lurar småsparare på låtsasbörser, samt leker monopol med andras pengar.

kommentera 19 kommentarer hittills

Berättelsen om myran

kommentera 5 kommentarer hittills

I’m a stalker yes I am

kikare

Jag håller såklart på domänerna i nischer som jag tycker är spännande. Nu ser jag att Ehandel.com verkar ha köpts/tagits över från någon norsk nisse om jag inte minns fel, till SiteDirect som säljer e-handelslösningar. Viss reservation för att jag har helt fel och bara missat att SiteDirect ägt domänen sedan 2000.

Vad som däremot är garanterat nytt är planerna för att göra ungefär det jag försöker göra med min sida om e-handel, men på en sämre domän (hehe). Hoppas de har mer tid för utveckling och drift än jag har för då kan de nog få till en riktigt bra tjänst och konkurrens sporrar alltid branscher och får folk att göra sitt yttersta och det behövs verkligen!

Jag undrar vad de fick betala om det var ett köp. Säljaren ville ha 8900 EUR när jag kontaktade honom tidigare så jag gissar på i runda slängar 40-50.000 kr. Lite överpris om det stämmer, men en bra domän om man vill inkludera den nordiska marknaden på sidan och inte bara den svenska.

Angående Ehandel.se så står det lite still just nu i utvecklingen, det bloggas på och det förs intressanta diskussioner och händer även lite i forumet, men jag hade såklart önskat att jag hade mer tid till denna ögonsten. Mitt nästa projekt är att fixa en riktigt bra systemöversikt och administration för e-handelsleverantörerna. Detta så att alla e-handlare och blivande e-handlare enkelt och snabbt kan hitta systemet som är rätt för just dem. Men det blir inte klart denna veckan är jag rädd…

kommentera 8 kommentarer hittills

 

Laddar...

Gästnyheter
Skriv en egen nyhet på Dan.se

Fredrik skrev 2010-03-05
Vinn din chans att svara på en ATF!

Slå ett slag för den lilla människan mot dom stora jättarna. Skriv det bästa svaret på en ATF och vinn ett koolt pris! Läs mer: Vinn din chans att svara på en ATF!

Andreas Svanberg skrev 2010-02-23
Telefonkonferens.nu - Sveriges mest prisvärda telefonkonferenslösning!

Nu lanserar vi Sveriges trevligaste och mest prisvärda telefonkonferenstjänst! Eget välkomstmeddelande, fast lågt pris från 399:-/mån, kräver ingen hårdvara, alltid tillgänglig, ditt eget telefonnummer, sparad ljudlogg. kom igång snabbt!

Besök oss på: www.telefonkonferens.nu eller ring oss: 026 - 457 23 20

Aktiehoran skrev 2010-02-18
Aktiehoran, följ mitt projekt.
2 kommentarer

Aktiehoran är ett projekt som kommer startas den 3:e maj 2010 med ett aktiekapital om 50.000 SEK. Dessa 50.000 kronor ska investeras i bolag, såkallade aktier, optioner och warranter där målet är att omsätta 1.000.000 kronor.Hur orealistiskt det än låter, så har jag mot all förmodan dragit upp ett projekt som jag kommer arbeta vidare med. Det ska gå och mitt mål är att lyckas.Följ mig om du gillar min idé eller peka finger om du hellre föredrar det.Aktiehoran.

Urban Lindstedt skrev 2010-02-13
Lär dig e-handel på danska

Danmark har blivit den mest intressanta utlandsmarknaden för svenska e-handlare. Under det senaste året har flera kända e-handlare framgångsrikt börjat sälja till Danmark.  Därför arrangerar nyhetsbrevet E-handelstrender en halvdag om att sälja till Danmark via nätet den 18 mars i Stockholm.

Danskar handlar betydligt mer från utländska sajter än vad svenskar gör. Det kostar inte heller mycket mer att skicka ett paket till Danmark än att skicka ett inrikes. Men danskar älskar sitt Dancard och är inte världsbäst på att betala fakturor. Går det att förstå vårt grannland egentligen?

För att ni ska slippa att göra onödiga misstag när ni börjar sälja till Danmark har vi samlat föreläsare som kan logistik och betalningar mot Danmark. Lär er av en dansk e-handelsexpert med en bakgrund som vd för olika danska e-handelsföretag. Låt er inspireras av  Grandshoes Fredrik Hammarqvist som på allvar började sälja mot Danmark i juni 2009.

Ni anmäler er hos E-handelstrender.

 

 

Björn skrev 2010-01-26
Domän-välgörenhets-auktion för Haiti

På initiativ av Internetsweden.se arrangeras en välgörenhetsauktion med domännamn på MissDomain. Donerade domäner kommer att auktioneras ut under 7 dagar och alla intäkter kommer oavkortat att gå till de drabbade på Haiti genom organisationen Unicef. Nunames sponsrar med fria ägarbyten och IIS bidrar med 80 SEK för varje donerad .se-domän, med maxtak på 100st. Har du en domän du kan tänka dig att bidra med och som du tror någon annan kan ha intresse av så hör av dig till haiti@missdomain.com. Bidrag tas emot till 4:e februari och auktionen startar 5:e februari kl 12.00. Hjälp gärna genom att sprida det vidare.

Mer info och donerade domäner

Carl-Gustav Öberg skrev 2010-01-22
Prova SEO-verktyg (nästan) gratis

Det kundcenter som kunder till sökmotoroptimeringsföretaget Be Better Online får tillgång till där de kan följa placeringar på sökord, konkurrenters placeringar, besökstatistik från Google Analytics, deras webbplats laddningstid dag för dag, utvecklingen avseende länkkraft (mozRank) och annat kommer att släppas öppet för allmänheten.

Nu kan du få prova verktyget/kundcentret för din egen webbplats i utbyte mot en länk, läs mer i detta blogginlägg.

Julius skrev 2010-01-19
Dags att sluta lata dig Dan

Hela Internet är uttråkat såhär mitt i Januari. Det är dags att börja skriva roliga blogginlägg. Jag mjukstartar med denna lolcat.

Fredrik Näs skrev 2010-01-19
OmDomaner.se - Ett sidoprojekt till Domainz.se

Hejsan, jag har nyligen startat OmDomaner.se som ett sidoprojekt till min sida Domainz.se, OmDomaner.se ska handla om nyheter inom webb, domäner, köp & sälj, marknadsföring och SEO. Vi kommer även med intervjuer och reportage från företag och personligheter inom "Domän Sverige".

Ta en titt!

 

Vänligen,Fredrik Näs

Webby Freebies skrev 2009-12-10
Webby freebies lanserat
3 kommentarer

Jag har nyligen lanserat Webby freebies som är en ständigt uppdaterad blogg med alla resurser för den som sysslar med webbdesign. Varje dag kommer jag att publicera nya artiklar innehållande ikoner, wordpress-teman, typsnitt o.s.v.

Naim skrev 2009-11-27
Ny sida för webbtv

Webbtv.se är ny svensk sida som listar alla tv-program på webben. Varje dag uppdateras den med nya och spännande program. Medlemskap krävs ej, men finns möjligt. Webbtv.se är helt reklamfri.

Logga in på Dan.se
Namn:  
Lösenord:
Bli medlem | Glömt lösen?

Bengt: Säg vad ni vill om Binero eller Loopia.. men mitt Binero-konto tuggar på finemang. Använder hyffs...
Jonas Lejon: Såg just denna sajt: http://parkingjudge.com/ kanske något för den som vill testa lite olika park...
Björn: Thomas gör helt klart stabila sajter, det är kul att se! Och kul att även NN nu utvecklar seriös...
John Pålsson: Har själv bloggat om Göran Glück och hans utveckling av premium domäner för några veckor sedan...
Erik Arnberg/Binero: Hej Någon, Vi lyckas inte alltid, men vi arbetar mycket hårt för att inte bara framstå som - ut...
Information


Dan Nilsson använder WordPress
RSS: Poster & Kommentarer
Atom: Bloggtoppen.se