”2010 blir inte mycket bättre. Ska man dela ut ett bragdguld nästa år bör det gå till landets arbetsförmedlare.” -Sven Otto Littorin
Ja för det är ju tack vare arbetsförmedlingen som folk får jobb i Sverige! Om vi ska dela ut ett nobelpris i ekonomi nästa år tycker jag att vi ska ge det till denna sten





december 9th, 2008 at 3:06 e m
Då nobelpriset i ekonomi är ett påhittat pris utan vetenskaplig bakgrund så tycker jag en sten kan få det. Tänk så glad stenen skulle bli.
Stenen skulle säkert kunna reda ut den finansiella krisen också med fast beslutsamhet och stenhårda åtgärder.
december 9th, 2008 at 3:38 e m
Förenkla reglerna för att starta företag, speciellt när man är arbetslös. Gör det möjligt att ha företag och a-kassa samtidigt, givetvis med samma krav som tidigare att man måste söka jobb osv. För att man inte ska kunna få inkomst både från a-kassan och företaget samtidigt så borde det inte vara så svårt att få till att om man tjänar X:- i företaget så får man X:- mindre i a-kassa.
Många företaget skulle gå utmärkt att driva i liten skala på kvällstid och skulle alltså inte påverka möjligheten att få ett jobb.
december 9th, 2008 at 4:34 e m
Ironi va? Att arbetsförmedare ger arbetslösa jobb.
Säkert 97% av omsättningen av jobb sker utanför Af.
På af sysslar man med att pressa arbetslösa till s k ”praktik” och att förnedra. Har själv varit med i den af-svängen och ger inte ett skit för Af, himla psykopatamatörer.
december 9th, 2008 at 5:28 e m
Känner igen lite av den gammla tuffare Dan. Härligt!
Tyckte att texten i slutet av artikeln var väl stark men ändrade åsikt då jag läste vad som stod i DN.
Är det så han sagt som står i tidningen så har nog inte alla hästar hittat hem!
december 10th, 2008 at 1:49 f m
Haha, Dan är ju rolig igen
Är det RoligaPrylar, mycket pengar i kassan och snälla mamman som fått dig på så gott humör.
december 10th, 2008 at 9:58 f m
Haha, mitt kassaflöde är inte så lysande just nu kan jag lova. Enorma inköp men fördröjning i inflödet pga liggetid i lager+kredittid+utbetalningstid
Annars är det ingen skillnad i mitt humör, men kanske i mina poster